اوباما: فصل جدیدی میان آمریکا و جهان اسلام گشوده می‌شود

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید متعهد به بازسازی روابط میان کشورش با جهان اسلام است.

آقای اوباما که برای دانشجویان در استانبول ترکیه سخن می گفت افزود ارتباط بهتر میان مردم می تواند به این بی اعتمادی پایان دهد.

رئیس جمهوری آمریکا که برای سفری دو روزه به ترکیه سفر کرده بود، امروز به سفر اروپایی خود پایان داد.

آقای اوباما خطاب به دانشجویان گفت که آمریکایی ها و مسلمانان دیگر نمی توانند بر روی تفاوت هایشان متمرکز شوند.

رئیس جمهوری آمریکا در تمجید از مسلمانان آمریکایی گفت: "بسیاری از آمریکایی ها، مسلمانانی در خانواده های خود دارند و یا در مناطقی که بیشتر جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند، زندگی کرده اند. من خودم هم یکی از همین افرادم."

خبرنگاران می گویند اظهارات آقای اوباما، فراتر از حد انتظار بوده اما باید منتظر ماند و دید که آیا سخنان دوستانه و گرم او به بهتر شدن روابط منجر می شود یا خیر.

آقای اوباما در استانبول با رهبران مسلمان، مسیحی و یهودی ترکیه دیدار کرد و برای نشان دادن احترام و توجه خود به اسلام، از مسجد آبی(سلطان احمد) و ایا صوفیه استانبول دیدار کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته در پارلمان ترکیه، همکاری میان آمریکا و جهان اسلام را تنها راه برای شکست القاعده عنوان کرده بود.

او گفته بود که آمریکا با اسلام در جنگ نبوده و هرگز هم نخواهد بود.

در جلسه آقای اوباما با دانشجویان، از او در باره بحران اسرائیل و فلسطینیان، تغییرات آب و هوایی و آیا اصولا تفاوتی میان او و جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا وجود دارد، سئوال شد.

نشست پرسش و پاسخ با باراک اوباما، به طور غیر رسمی برگزار شد و میکروفون دست به دست میان دانشجویان می چرخید و آنها سئوالات خود را می پرسیدند و رئیس جمهوری آمریکا به آنها پاسخ می داد.

مطالب مرتبط