به روز شده:  13:42 گرينويچ - سه شنبه 07 آوريل 2009 - 18 فروردین 1388

تجهیز اورژانس بیمارستانها برای نجات جان بیماران

شعار امسال سازمان بهداشت جهانی "نجات جان بیماران با مجهز کردن بخش های اورژانس بیمارستان ها در مواقع اضطراری" است.

اورژانس ایران در حال حاضر دو هزار و ۱۰۰ آمبولانس و هفت هزار و ۸۰۰ نفر نیرو دارد که با اضافه کاری ۱۱ هزار نفر به حساب می آیند.

این توان در حالی برای حوادث و فوریت های پزشکی مربوط به زندگی ۷۰ میلیون مردم ایران تعریف شده که ایران از ۴۹ بلای طبیعی دچار ۳۱ بلا می شود و جزو ۶ کشور اول دنیا از نظر بلاخیزی است.

به گفته رئیس سازمان حوادث غیر مترقبه ایران، این کشور در صد سال اخیر ۱۹ هزار و ۸۹۱ میلیون دلار دچار خسارت از بلایای طبیعی شده و ۶۲ میلیون نفر در این حوادث صدمه دیده اند.

برخی کارشناسان معتقدند ایران با توجه به آمار بلایای طبیعی در امر خدمات اورژانسی فعالیت مناسبی دارد. دکتر عابدین فتاحی رئیس انجمن نظام پزشکی آذربایجان غربی از جمله افرادی است که خدمات رسانی اورژانس را در موارد مختلف مطلوب می داند و در این خصوص می گوید که حدود ۱۰ سالی است که ایران به اورژانس اهمیت به سزایی می دهد.

گزارش رادیویی نیکی محجوب

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

وی معتقد است با توجه به بازدیدهایی که در سفرهای خارجی اش از اورژانس ها داشته است، کمتر جایی به اندازه ایران برای اورژانس اهمیت قایل است.

برخی از بیمارستان ها در موارد غیر مربوط به بلایای طبیعی به جای رسیدگی اورانسی به حال بیمار بدحال، ابتدا تقاضای واریز پول می کنند.

اما برخی از بیمارستان ها در موارد غیر مربوط به بلایای طبیعی به جای رسیدگی اورانسی به حال بیمار بدحال، ابتدا تقاضای واریز پول می کنند. در برخی موارد اگر مریضی تصادفی یا بد حال که احتمال مرگ او می رود به بیمارستان خصوصی در حالت اورژانسی مراجعه کنند، این بیمارستان ها از پذیرفت آن ها سر باز می زنند. اما اگر فرد بیمار پول داشته یا پارتی پیدا کند، پذیرش می شود.

دکتر فتاحی که در مجلس هفتم عضو کمیسیون بهداشت بوده است، می گوید بیمارستان های کشور هر ساله براساس اورژانس هایشان ارزیابی و درجه بندی می شوند. به عبارتی دیگر تا اورژانس هر بیمارستانی استاندارد نباشد، بیمارستان مورد ارزیابی قرار نمی گیرد. به همین دلیل در سالهای اخیر بیمارستان ها برای اینکه بتوانند گردش کاری داشته باشند، به این امر اهمیت بیشتری می دهند.

علی رغم ابراز خرسندی مسئولان از وضعیت اورژانس های کشور، برخی از شهروندان این نظر را رد می کنند. در خصوص فعالیت های اورژانس نظرات مختلفی مطرح است. دکتر مژگان بهره مند، از پزشکان شهر یزد، فعالیت بخش اورژانس این شهر را مثبت ارزیابی می کند و می افزاید اورژانس های یزد پرسنل ورزیده ، امکانات مناسب و مجهزی دارند.

با این حال همچنان مسئله فعالیت های اوژانسی در داخل کشور و عملکرد آن در کنار گروهی که این عملیات را مثبت ارزیابی می کنند، منتقدانی نیز دارد. مهدی افروزمنش خبرنگار حوزه سلامت و بهداشت با اشاره به وضعیت بهداشتی اورژانس ها در ایران می گوید در زمینه پذیرش بیماران اورژانسی در بیمارستان های خصوصی و دولتی مشکلات زیادی وجود دارد.

به دلیل فشار کاری که این بیماران به مراکز درمانی وارد می کنند، اولین اقدام هر اورژانسی معمولا این است که بیمار را از بیمارستانی به بیمارستان دیگری بفرستند. وزارت بهداشت هم تلاش کرده (اما نتوانسته) جلوی این کار را بگیرد.

برخی کارشناسان معتقدند برای فعالیت های اورژانس ها در ایران در وضعیت های مختلف، در مرحله نخست این کشور نیازمند تامین بودجه مناسب برای این فعالیت ها و سپس برنامه ریزی، آموزش و تجهیز مراکز است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.