دیدار نمایندگان کنگره آمریکا با فیدل کاسترو

برادران کاسترو
Image caption فیدل کاسترو در فوریه سال میلادی گذشته به دلیل بیماری از قدرت کناره گرفت

تعدادی از اعضای کنگره آمریکا برای نخستین بار در هاوانا پایتخت کوبا با فیدل کاستر رییس جمهوری سابق این کشور دیدار کرده اند.

این اعضای کنگره آمریکا عضو فراکسیون سیاه پوستان این نهاد هستند.

آن ها روز دوشنبه ششم آوریل با رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا نیز دیدار و گفتگو کرده بودند.

دولت آمریکا هم اکنون مشغول بازبینی سیاست آمریکا در قبال کوباست.

باربارا لی عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا که سرپرستی هیات آمریکایی را برعهده دارد تاکید دارد حامل پیامی از سوی باراک اوباما نبوده و فقط برای شنیدن نظرات دولت کوبا به این کشور سفر کرده بود.

او پس از بازگشت به آمریکا روز سه شنبه هفتم آوریل در یک کنفرانس خبری گفت فیدل کاسترو علی رغم بیماری شخصی خوشایند و پرانرژی بود.

این عضو کنگره آمریکا خواهان تغییر سیاست آمریکا در قبال کوبا شد و گفت ۵۰ سال تحریم کوبا توسط آمریکا بی ثمر بوده است.

آمریکا در سال ۱۹۶۱ میلادی یعنی دو سال بعد از به قدرت رسیدن فیدل کاسترو در کوبا روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کرد.

مایکل باس خبرنگار بی بی سی در هاوانا می گوید اعضای کنگره آمریکا ظاهرا تا لحظه آخر نمی دانستند که قرار است در منزل شخصی فیدل کاسترو با او دیدار کنند.

کنگره آمریکا در ماه مارس امسال به کاهش محدودیت روابط این کشور با کوبا رای مثبت داد. این محدودیت ها که توسط دولت جورج بوش اعمال می شد شامل ممنوعیت سفر به کوبا بود.

اما حال با کاهش محدودیت ها، آمریکایی های کوبایی تبار می توانند در سال یک بار به کوبا سفر کنند و برای اقوام خود پول بفرستند. محدودیت فرستادن مواد غذایی و دارو به کوبا نیز کاهش یافته است.