هشدار کره شمالی به شورای امنیت سازمان ملل

پرتاب موشک
Image caption کره شمالی می گوید ماهواره مخابراتی به فضا پرتاب کرده است

در حالیکه کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد هنوز نتواسته اند به موضع واحدی در قبال آزمایش موشکی کره شمالی دست پیدا کنند یک مقام این کشور از واکنش جدی کره شمالی به هرگونه تصمیم شورا خبر داده است.

یک دیپلمات ارشد کره شمالی هشدار داده است کشورش علیه هرگونه اقدام شورای امنیت علیه آزمایش موشکی اخیر کره شمالی واکنش محکمی نشان خواهد داد.

آمریکا و ژاپن در چند روز گذشته تلاش کرده اند شورای امنیت با صدور قطعنامه جدیدی در شورای امنیت آزمایش موشکی کره شمالی را محکوم کنند و مجازات هایی جدیدی علیه این کشور در نظر بگیرد.

اما روسیه و چین دو کشور با حق وتو در شورای امنیت با این موضع مخالفند و خواهان پاسخ به گفته آن ها محتاطانه به آزمایش موشکی اخیر کره شمالی شده اند.

روسیه و چین نگران پیامدهای چنین قطعنامه ای برای مذاکرات شش جانبه اتمی مربوط به برنامه هسته ای کره شمالی هستند.

پک تاک هون معاون سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد هشدار داده است دولت او با اتخاذ تدابیر محکم علیه هرگونه اقدام احتمالی شورای امنیت تلافی خواهد کرد.

با وجود این هشدار شکاف در شورای امنیت در قبال کره شمالی ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه شنبه هفتم آوریل نشستی که اعضای شورای امنیت برای بررسی پرونده کره شمالی برگزار کند به طور غیرمنتظره لغو شد.

معاون سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد همچنین بار دیگر تاکید کرده است کره شمالی ماهواره مخابراتی به فضا پرتاب کرده است و موشکی بالستیک آزمایش نکرده است.

آمریکا این نظر را رد می کند اما در عین حال می گوید آزمایش موشکی کره شمالی شکست خورده است.

ارتش آمریکا پیشتر با صدور بیانیه ای اعلام کرده بود دو بخش راکت کره شمالی و نیز محموله آن در اقیانوس آرام فرود آمد.

مطالب مرتبط