هزاران نفر در تظاهرات مخالفان در تایلند شرکت کردند

تظاهزات مخالفان دولت
Image caption تظاهرکنندگان از بازگشت شیناواترا به قدرت حمایت می کنند

دهها هزار تن از طرفداران نخست وزیر پیشین تایلند دست به تظاهرات زده اند و خواستار برکناری دولت کنونی شده اند.

در ادامه تظاهرات اعتراضی علیه دولت تایلند در روزهای اخیر، روز چهارشنبه، 8 آوریل (19 فروردین)، پلیس پانکوک، پایتخت این کشور، اعلام کرد که جمعیتی حدود سی هزار نفر در اطراف کاخ نخست وزیری اجتماع کرده اند و با شعارهایی در حمایت از تاکسین شیناواترا، نخست وزیر پیشین، خواستار کناره گیری دولت کنونی به رهبری آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر کنونی شده اند.

برگزار کنندگان این تظاهرات گفته اند انتظار دارند تا سیصد هزار تن از مخالفان دولت در این گردهمایی شرکت کنند و تهدید کرده اند که تا دستیابی به خواست خود، به تظاهرات اعتراضی ادامه خواهند داد.

مخالفان دولت، که خود را هواداران یک تشکل ائتلافی به نام جهبه متحد برای دموکراسی علیه دیکتاتوری می خوانند، از روز 26 مارس دفتر نخست وزیر را در محاصره گرفته اند و عملا فعالیت در این محل را مختل کرده اند.

روز سه شنبه، تظاهر کنندگان خشمگین به اتومبیل حامل نخست وزیر که از جلسه هیات دولت در ساختمانی در شهر ساحلی پاتایا باز می گشت، حمله کردند اما به وی آسیبی نرسید.

تظاهرات مخالفان، که در برابر طرفداران زردپوش دولت، با لباس و پرچم های سرخ رنگ در تظاهرات شرکت می کنند، تا کنون عمدتا مسالمت آمیز بوده اما با توجه به بحران سیاسی طولانی مدت در تایلند، باعث نگرانی در مورد بروز بی ثباتی در این کشور شده است.

Image caption وجاجیوا همچنان خواستار برگزاری اجلاس سران آسه آن است

با وجود ادامه نا آرامی در بانکوک، نخست وزیر تایلند تاکید کرده است که اجلاس سران اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا - آسه آن - طبق برنامه قبلی از روز جمعه در تایلند برگزار خواهد شد و افزوده است که با وجود حادثه حمله به اتومبیل وی، امنیت شرکت کنندگان در اجلاس کاملا تضمین شده است.

قرار بود این اجلاس اواخر سال گذشته میلادی و هنگام زمامداری یک دولت طرفدار تاکسین شیناواترا در تایلند برگزار شود اما به دلیل نا آرامی مخالفان دولت وقت، تا کنون به تعویق افتاده است.

نا آرامی سیاسی در تایلند در حالی شدت می گیرد که رکود اقتصاد جهانی بر اقتصاد این کشور، که بر درآمدهای ناشی از صنعت جهانگردی و صادرات کالا وابسته است، به شدت تاثیر گذاشته و آن را با دشواری جدی مواجه ساخته است.

خطر بروز شکاف ملی

در عین حال، گستردگی تظاهرات مخالفان دولت وجاجیوا، که تنها حدود پنج ماه از زمامداری وی می گذرد، نشانه یک بحران عمیق و ظاهرا غیر قابل حل سیاسی در تایلند تلقی شده که می تواند باعث دو دستگی در میان مردم این کشور شود و ثبات سیاسی و حتی نظام حکومتی را مورد تهدید قرار دهد.

این بحران از سال 2006 و با اقدام نظامیان در برکناری دولت تاکسین شیناواترا، نخست وزیر وقت، و ایراد اتهام سوء استفاده از قدرت و فساد مالی علیه وی آغاز شد و با وجود تغییرات مکرر دولت، هنوز هم حل و فصل نشده است.

Image caption بحران کنونی سلطنت تایلند را در موقعیتی حساس قرار می دهد

آقای شیناواترا با تاسیس و رهبری حزب "تایلندی ها دوستدار تایلندی ها" توانست در انتخابات پارلمانی سال 2001 به قدرت برسد و اکثریت خود در پارلمان را در انتخابات سال 2005 نیز حفظ کند در حالیکه احزاب مخالف، به خصوص حزب دموکرات تایلند، او را فاقد صلاحیت و نتیجه انتخابات سال 2005 را مخدوش اعلام کرده بودند.

تاکسین شیناواترا پس از برکناری از قدرت درسال 2006، به خارج رفت در حالیکه پرونده های فساد مالی علیه او، همسرش و تعدادی از نزدیکان آنان به جریان افتاده و حزب تحت رهبری او هم توسط دادگاه عالی منحل اعلام شده بود.

با اینهمه، در انتخابات پارلمانی سال 2008، حزب قدرت مردم، که به طرفداری از تاکسین شیناواترا تشکیل شده بود، توانست بار دیگر قدرت را در دست بگیرد و آقای شیناواترا و همسرش نیز ظاهرا برای پاسخ دادن به اتهامات قضایی به کشور بازگشتند اما با صدور حکم محکومیت قضایی، در تابستان سال گذشته بار دیگر به خارج گریختند.

دولت طرفدار تاکسین شیناواترا نیز، در پی چند هفته تظاهرات گسترده مخالفان که این دولت را به مخالفت با پادشاه متهم می کردند، و تعویض دو نخست وزیر، تنها چند ماه دوام داشت و با حکم انحلال حزب قدرت مردم از سوی دادگاه عالی، سقوط کرد و قدرت را به نخست وزیر کنونی از حزب دموکرات سپرد که با حمایت تعدادی از نمایندگان ائتلاف حاکم قبلی توانست رای اعتماد پارلمان را به دست آورد.

اگرچه تایلند در گذشته با کودتاهای نظامی و تغییرات مکرر دولت مواجه بوده است، یکی از ویژگی های بحران چند سال اخیر ارتباطی است که ناگزیر بین این بحران و موقعیت بهومیبول آدولیادج، پادشاه، و دموکراسی نوپای این کشور وجود دارد.

پادشاه تایلند، که سلطنت خود را نزدیک به شصت سال پیش آغاز کرده، همواره از اعتبار و احترام ویژه ای در میان اکثر مردم تایلند برخوردار بوده و در موارد بحرانی، به عنوان عاملی ثبات بخش در صحنه سیاست این کشور عمل کرده است.

با اینهمه، حمایت ضمنی پادشاه از اقدام نظامیان علیه دولت تاکسین شیناواترا و توسل طرفداران دولت کنونی به شعار حمایت از پادشاه این نگرانی را در پی داشته که ممکن است موقعیت تاریخی سلطنت به مخاطره افتد به خصوص اینکه احتمال مداخله نظامیان برای حل و فصل بحران کنونی و درخواست آنان از پادشاه برای تایید چنین اقدامی نیز منتفی نیست.

مطالب مرتبط