حمله شهرک نشینان به روستاهای فلسطینی نشین

Image caption جسد مرد فلسطینی در کنار خودرویی که با آن به پلیس حمله کرد

تازه ترین گزارش ها حاکی است، شهرک نشینان یهودی ساکن کرانه غربی به روستاهای فلسطینی نشین حمله برده و به خانه ها و خودرو های آنها آسیب رسانده اند.

دست کم 10 نفر فلسطینی در جریان حمله به روستای صفا مجروح شده اند. این حملات تقریبا یک هفته پس از آن صورت می گیرد که مردی فلسطینی به وسیله تبر یک نوجوان اسرائیلی را کشت.

ارتش اسرائیل می گوید دخالت لازم را برای جلوگیری از درگیری بین شهرک نشینان و فلسطینی ها به عمل آورده است.

در همین حال پلیس اسرائیل می گوید مردی فلسطینی را که با خودروی خود سعی داشت چند تن از نیروهای پلیس را زیر بگیرد، به ضرب گلوله کشته است.

پلیس گفت که آنها در حال نظارت بر تخریب خانه یک فلسطینی بودند که این فرد به آنها حمله کرد و قبل از آنکه کشته شود، سه نفر از ماموران پلیس را مجروح کرد.

این خانه متعلق به یک فلسطینی بود که سال گذشته سه نفر اسرائیلی را به وسیله بولدوزر کشته بود.

خانه پس از آن تخریب شد که دادگاهی در اسرائیل درخواست خانواده مرد فلسطینی را برای محفوظ نگه داشتن آن رد کرد.

پلیس با شلیک بیش از 20 گلوله به شیشه جلوی خودرو این فرد فلسطینی را کشت.

بعد از شلیک گلوله ها، آتش درگیری در ناحیه جرقه زد و حدود 50 فلسطینی شروع به پرتاب سنگ به سوی نیروهای اسرائیلی کردند.

نیروهای اسرائیلی نیز با پرتاب نارنجک و گاز اشک آور واکنش نشان دادند.

این در حالیست که مقامات اسرائیلی می گویند تخریب خانه فلسطینی هایی که دست به چنین حملاتی می زنند نوعی بازدارندگی برای حملات احتمالی آینده بوجود می آورد.

روز 2 ژوئیه سال گذشته، یک اسرائیلی عرب تبار یک دستگاه بولدوزر را به سرعت در خیابان های پر رفت و آمد بیت المقدس شرقی به حرکت در آورد و در نتیجه برخورد عمدی بولدوزر با چند دستگاه اتومبیل سواری و اتوبوس، سه نفر کشته و حدود پنجاه نفر زخمی شدند.

در آن حادثه، تعدادی اتومبیل زیر بولدوزر خرد شد و یک دستگاه اتوبوس حامل مسافر در اثر برخورد مکرر بولدوزر با آن، به شدت آسیب دید و سرانجام، راننده بولدوزر که 30 ساله بود و دو فرزند داشت، به ضرب گلوله از پای در آمد.

مقامات اسرائیلی می گویند که او با هیچیک از گروه های پیکار جوی فلسطینی در ارتباط نبوده و مستقل عمل کرده است.

گروه های فعال حقوق بشر در اسرائیل از جمله گروه اسرائیلی 'بتسلم' تخریب خانه ها را عملی " برای مجازات دسته جمعی" توصیف کردند که اصل "افراد دیگر نباید برای اعمال یک فرد مجازات شوند" را زیر پا می گذارد.

در سال 2005 کمیسیون ارتش اسرائیل نیز گزارشی تهیه کرد که بر اساس آن تخریب خانه فلسطینی هایی که در حملات علیه اسرائیلی ها دست داشته اند، اقدام بازدارنده خوبی نیست و ممکن است منجر به حملات بیشتری شود.