زندانهای مخفی سیا تعطیل می شود

Image caption آقای پانتا گفت سیا پس از این از روش های خشن برای بازجویی استفاده نمی کند

لئون پانتا، مدیر سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سیا ، اعلام کرد سازمان تحت اداره او از این پس از زندان های مخفی واقع در خارج خاک آمریکا برای بازجویی از مظنونان به دست داشتن در اقدامات تروریستی استفاده نمی کند.

آقای پانتا گفت هیچ زندانی جدیدی به این زندانها (که سیا آنها را با عنوان سایت های سیاه می شناسد) منتقل نشده است و این زندان ها بطور دائم تعطیل خواهند شد.

او همچنین گفت این سازمان قرارداد خود را با پیمانکاران خصوصی برای تامین امنیت این تاسیسات لغو کرده است.

اتهام هایی مبنی بر بکارگیری روش های بسیار خشن بازجویی در این تاسیسات (همانند فرو بردن سر زندانیان زیر آب و القای احساس خفگی - Waterboarding) مطرح شده بود.

با این حال آقای پانتا در هنگام اعلام خبر تعطیلی زندان های مخفی یادآور شد که سازمان سیا کماکان از حق زندانی کردن مظنونان "به طور موقت و کوتاه مدت" برخوردار خواهد بود.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا دستور تعطیلی این زندان های مخفی را در ماه ژانویه سال جاری میلادی و در هفته اول کار خود به عنوان ریس جمهور آمریکا صادر کرده بود.

او همزمان و به عنوان بخشی از تغییرات سیاست آمریکا در قبال زندانیان دستور تعطیلی اردوگاه گوانتانامو که به عنوان یکی دیگر از سایت های سیاه آمریکا شناخته می شود را نیز صادر کرده بود.

با این حال یکی از تحلیلگران بی بی سی می گوید در حال حاضر مسئله کلیدی برای دولت اوباما سیاست این دولت در قبال مظنونانی است که در اختیار دارد و نه ساختمان هایی که در آن مظنونان نگهداری می شوند.

مطالب مرتبط