گردشگری و افتتاح اولین هتل پنج ستاره تاجیکستان

هتل
Image caption هتل "هایات رجنسی دوشنبه" با هزینه 140 میلیون دلار ساخته شده است

بحران جهانی اقتصاد نتوانسته است مانع از اجرای طرح ساختمان یک هنل پنج ستاره با هزینه 140 میلیون دلار در تاجیکستان شود.

مالک هتل جدید "هایات رجنسی" (Hyatt Regency Dushanbe) در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، شرکت "روسکیه آتلی" است. حالا سوال این است که مشتریان بالقوه این هتل گران قیمت چه کسانی خواهند بود؟

متیو گرپا، مدیر کل مهمانخانه "هایات رجنسی" دوشنبه می گوید مشتریان اصلی این هتل کارمندان سازمانهای بین المللی، مانند بانک جهانی و بانک تجدید و توسعه اروپا خواهند بود.

وی افزود: "ما همچنین چند هیات را از کشورهای مختلف خواهیم پذیرفت. چون سرمایه گذار اصلی طرح ساختمان این هتل روسیه است، ما مهمانهای زیادی را از روسیه، بویژه از شهرهای سن پیترزبورگ و مسکو و شرکتهای خارجی دیگر خواهیم داشت."

Image caption ارزانترین اتاق "هایات رجنسی" شبی 180 دلار و اتاقهای مجلل تا شبی چهار هزار دلار است

مهمانخانه "هایات رجنسی" در دوشنبه 202 اتاق دارد که بهای ارزانترین اتاق آن شبی 180 دلار آمریکایی است و برای ماندن یک شب در اتاق های مجلل آن باید چهار هزار دلار پرداخت.

در مقایسه با این هتل، قیمت اتاق در هتل های دیگر دوشنبه بین شبی 40 تا 120 دلار آمریکایی است.

طراحی این هتل را شرکت امریکایی NBBJ، که مرکز آن در شهر سیاتل است، همکاری شرکت "HAS Architects Ltd" از استانبول در ترکیه انجام داده و تکمیل ساختمان هتل سه سال ادامه داشت و سرانجام در نوروز امسال رسما افتتاح شد.

قرار است در آینده نزدیک ساختمان سه هتل لوکس دیگر در شهرهای دوشنبه و خجند ساخته شود.

برخی این سؤال را مطرح می کنند که آیا بهتر نیست در کنار ساختن چنین هتلهایی، به فراهم آوردن شرایط گردشگری در مناطق کوهستانی تاجیکستان بیشتر توجه شود زیرا احتمالا گردشگران و مهمانان خارجی بیشتر مشتاق استفاده از طبیعت بکر و زیبای تاجیکستان هستند.

اکنون کمیته جوانان، ورزش و توریسم تاجیکستان تصمیم گرفته است گردشگری را در روستاهای مناطق کوهستانی بدخشان و زرفشان توسعه دهد.

Image caption مشتریهای اصلی هتل کارمندان سازمانهای بین المللی، مهمانان و گردشگران خارجی خواهند بود

به گفته لاچین فیض الله یف، معاون رئیس کمیته جوانان، ورزش و توریسم تاجیکستان، "شهروند خارجی می تواند با راهبلدی صاحب خانه منظره های زیبای آن موضع را ببیند، و همزمان با طرز تهیه خوراک های ملی، با رسوم و آیینهای قدیمی مردم آن محل آشنا شود."

از طرف دیگر، تاجیکستان مکانهای تاریخی زیادی هم دارد که از آن جمله می توان از قلعه حصار در حدود 20 کیلومتری غرب شهر دوشنبه یاد کرد و مجتمعی متعلق به قرن شانزدهم میلادی است و از قلعه، دو مدرسه، کاروانسرا و آرامگاه چند تن از چهره های گذشته مذهبی تشکیل یافته است.

در روزهای تعطیل، عروس و دامادها به این مکان تاریخی می روند و عکسهای یادگاری می گیرند و یا از خود فیلم برداری می کنند و این مجتمع از مکانهای مورد علاقه گردشگران هم هست.

در قلعه حصار با محمد زنده آباد، یک گردشگر ایرانی، آشنا شدیم که با خانواده و دوستانش در گوشه ای نشسته بود و مشغول نوشیدن چای بودند.

به نظر این گردشگر ایرانی، مکانهای توریستی تاجیسکتان باید بهتر معرفی شوند.

وی در این باره گفت: "باید در فرودگاه یک نقشه راه نما وجود داشته باشد و مشخص کنند به کدام قسمتها باید بروی، اطلاعاتی در اختیار توریستی که به کشور وارد می شود قرار گیرد و سازمانهای گردشگری دفاتری در شهر داشته باشند و توریستها را به مناطق بیرون از پایتخت ببرند."

ظاهرا برخی از سازمانهای غیردولتی می خواهند برای معرفی بهتر امکانات گردشگری تاجیکستان کارهایی را انجام دهند و ازجمله بنیاد ملی "جاده ابریشم" در منطقه توریستی ورزاب با کمک برخی از سفارتخانه های خارجی مشغول ساختن یک مرکز علمی، فرهنگی و توریستی است.

عبدالغنی محمدعظیمف، رئیس بنیاد ملی "جاده ابریشم" معتقد است که تاجیکستان "متخصصان ورزیده در عرصه توریسم ندارد، و از وسایل مدرن مانند نمایشگاههای توریستی خوب استفاده نمی کند."

Image caption گردشگران ایرانی می گویند جاذبه های توریستی تاجیکستان به خوبی معرفی نشده است

به گفته آقای محمدعظیمف، اگر موضوع آماده کردن متخصصان این عرصه و تاسیسات زیربنایی توریسم حل شود، "تاحیکستان در آینده به یک کشور توریستی" تبدیل می شود.

در حال حاضر، آنچه که مشاهده می شود تصمیم دولت به اجرای پروژه های زیربنایی توریستی در پایتخت تاجیکستان است و مقامات دولتی ساختمان چنین هتل ها را اقدامی مهم برای جلب سرمایه گذاران و جهانگردان خارجی می دانند.

اما آنچه که مهمتر به نظر می رسد رشد فراهم آوردن امکاناتی برای گسترش توریسم یا گردشگری در مناطق کوهستانی است که می تواند تاجیکستان را برای گردشگران خارجی جذابتر سازد و به اقتصاد ضعیف این کشور جان تازه ای ببخشد.