رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر آغاز شد

بوتفلیقه در جریان مبارزات انتخاباتی
Image caption انتخاب بوتفلیقه به سومین دوره ریاست جمهوری تقریبا قطعی است

رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر آغاز شده و انتظار می رود رئیس جمهوری کنونی بار دیگر به این سمت انتخاب شود.

بامداد روز پنجشنبه، 9 آوریل (20 فروردین)، رای دهندگان الجزایری برای گزینش رئیس جمهوری این کشور از میان پنج نامزد تصدی این سمت به پای صندوق های اخذ رای رفتند در حالیکه بسیاری از احزاب و گروه های سیاسی با پیش بینی انتخاب مجدد عبدالعزیز بوتفلیقه به ریاست جمهوری، این انتخابات را تحریم کرده اند.

رئیس جمهوری الجزایر، که رئیس کشور و رئیس دولت است، برای دوره های پنج ساله به این سمت انتخاب می شود و آقای بوتفلیقه که در سال 1999 به ریاست جمهوری انتخاب شد، برای سومین دوره در این انتخابات شرکت کرده است.

تا سال 2006، قانون اساسی الجزایر انتخاب یک فرد به ریاست جمهوری را به دو دوره متوالی محدود ساخته بود اما با اصلاح قانون اساسی در این سال، این محدودیت حذف و زمینه انتخاب مجدد آقای بوتفلیقه هموار شد.

مخالفان آقای بوتفلیقه انتخابات کنونی را نمایشی توصیف کرده و گفته اند که با توجه به امکانات وسیع تبلیغاتی که در اختیار رئیس جمهوری قرار داشته، انتخاب مجدد او اجتناب ناپذیر و رقابت سایر نامزدها در این انتخابات بی حاصل است.

پنج نامزد دیگر این انتخابات از شخصیت های نسبتا گمنام الجزایر هستند و بعید به نظر می رسد که بتوانند در رقابت با رئیس جمهوری کنونی به موفقیت چندانی دست یابند.

در انتخابات ریاست جمهوری سال 2004 هم شش نفر به عنوان نامزد شرکت داشتند که از آن میان، عبدالعزیز بوتفلیقه با کسب بیش از 85 درصد آرا برای دومین دوره به این سمت انتخاب شد.

در انتخابات آن سال، بیش از ده میلیون تن، یعنی حدود 58 درصد از واجدین شرایط رای دادن، در رای گیری شرکت کردند.

مساله اساسی: مشروعیت انتخابات

در حالیکه انتخاب آقای بوتفلیقه تقریبا قطعی به نظر می رسد، مهمترین هدفی که دولت این کشور در جریان انتخابات در نظر داشته تشویق تعداد هرچه بیشتری از واجدین شرایط به شرکت در رای گیری بوده است.

Image caption شرکت گسترده در انتخابات برای نمایش مشروعیت حکومت اهمیت دارد

در انتخابات سال جاری، بیش از بیست میلیون تن برای دادن رای ثبت نام کرده اند اما به گفته ناظران، بسیاری از آنان این انتخابات را فاقد رقابت واقعی می دانند و علاقه چندانی به رای دادن نشان نمی دهند.

نهادهای سیاسی حاکم بر الجزایر مایل هستند که آقای بوتفلیقه با رای هر چه بیشتر مردم به پیروزی دست یابد زیرا شرکت شمار بیشتری از رای دهندگان را نشانه مشروعیت سیاسی رئیس جمهوری منتخب و نظام حکومتی این کشور می دانند.

عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری هفتاد و دو ساله الجزایر، با شرکت در مبارزات استقلال طلبانه این کشور در دهه 1950 وارد فعالیت های سیاسی شد و پس از استقلال الجزایر در سال 1962، در سمت های مختلف دولتی، از جمله وزارت خارجه، خدمت کرد.

مهمترین دستاورد وی در مقام ریاست جمهوری دنبال کردن سیاست آشتی ملی و خاتمه دادن به شورش داخلی الجزایر بوده است که در پی مداخله ارتش برای ابطال نتایج انتخابات پارلمانی سال 1991 و جلوگیری از کسب قدرت توسط گروه های اسلامگرا آغاز شد و در خلال سال های بعد، تلفات حدود دویست هزار کشته بر جای گذاشت.

اگرچه شورش مسلحانه اسلامگرایان تا حدود زیادی سرکوب شده، اما در حال حاضر، این کشور همچنان با فعالیت گروه های تندرو از جمله بمب گذاری و حملات انتحاری مواجه است و گفته می شود این گروه ها عملا با شبکه القاعده متحده شده اند و هدف استقرار حکومت اسلامی در الجزایر و سایر کشورهای منطقه شمال آفریقا را دنبال می کنند.

کشور الجزایر در شمال آفریقا و ساحل مدیترانه واقع شده و با کشورهای مالی، موریتانی، مراکش، نیجر، تونس و صحرای غربی همسایه است و جمعیت آن به بیش از سی و چهار میلیون نفر می رسد که اکثر آنان مسلمان سنی هستند.

این کشور از جمله اعضای سازمان اوپک است و نفت و گاز سهم قابل توجهی در اقتصاد این کشور دارد.

مطالب مرتبط