آزار غیر نظامیان در جنگ کوزوو

Image caption شاهدان می گویند بعضی از قربانیان در قبرستان کوکس در آلبانی دفن شده اند

شواهدی تازه مبنی بر آزار غیر نظامیان توسط اعضای 'ارتش آزادی بخش کوزوو' به دست آمده است که نشان می دهد بعضی از افراد پس از ربوده شدن در این کشور، شکنجه و حتی به قتل می رسیدند.

موارد نقض حقوق بشر توسط این گروه در طی درگیری های اواخر دهه 90 میلادی آغاز شد و پس از آن نیز ادامه یافت.

بر اساس تحقیقاتی که بخش خبری بی بی سی به عمل آورده است، صرب ها، آلبانیایی تبار ها و کولی ها در بین ربوده شدگانی بودند که پس از انتقال از طریق مرز به آلبانی، در بازداشت گاه های شمال این کشور زندانی و مورد آزار و شکنجه قرار می گرفتند.

آنها در بعضی از موارد کشته می شدند و اعلام شده است که حدود 2000 نفر از آنها مفقود شده اند.

هاشم تاچی، نخست وزیر کوزوو و رهبر سابق ارتش آزادی بخش کوزوو این اتهامات را رد کرده است.

آقای تاچی گفته است که او به این امر که بعضی ها بعد از جنگ از " یونیفورم ارتش آزادی بخش سوء استفاده کردند اما آنها دیگر دست به چنین اعمالی نمی زند."

وی اضافه کرد که میزان اعمال این آزارها به پایین ترین حد خود رسیده است.

تحقیقات بی بی سی همچنین شامل گزارش هایی از کشته شدن بعضی از اسرا برای استفاده از اعضای بدنشان است.

طبق این گزارش، شواهد فیزیکی که بازرسان سازمان ملل برای اثبات این امر جمع آوری کرده بودند توسط دادگاه بین المللی رسیدگی به جرائم جنگی از بین رفت.

یک فرد آلبانیایی که توسط ارتش آزادی بخش کوزوو زندانی شده بود و خواست نامش فاش نشود به بی بی سی گفت که با زندانیان رفتار بسیار آزار دهنده ای می شد.

او گفته است که آنها (شورشیان) در گروه های 5 تا 6 نفره به اتاق ها می آمدند و زندانیان را بازجویی می کردند. آنها چاقو و اسلحه حمل می کردند. صدای فریاد زندانیان در طول شب به گوش می رسید."