فرانسه دوباره با دزدان دریایی درگیر شد

Image caption تصویری از قایقی که به دست کماندوهای فرانسوی آزاد شد

نیروهای ویژه فرانسوی به یک قایق تفریحی که به دام دزدان دریایی سومالی افتاده بود یورش بردند.

در جریان این عملیات از میان دو زوج و یک کودک که به گروگان گرفته شده بودند، چهار نفر شامل کودک توسط کماندوهای فرانسوی آزاد شدند، اما پدر کودک (که نام او فلوران لماکن ذکر شده) در اثر اصابت گلوله جان باخت.

همچنین دو دزد دریایی کشته و سه نفر به اسارات نیروهای فرانسوی درآمدند.

این قایق 12.5 متری پنج روز قبل در هنگام سفر آقای لماکن به همراه همسر و فرزندش به زنگبار در تانزانیا و در هنگام عبور از خلیج عدن به دام دزدان دریایی افتاد.

این در حالی است که یک سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد به این زوج "مکررا هشدار داده شده بود" که از این مسیر عبور نکنند.

هروه مورن، وزیر دفاع فرانسه گفت عملیات زمانی انجام شد که مذاکرات مقام های فرانسوی و گروگان گیران برای آزادی این پنج نفر به نتیجه نرسید و دزدان دریایی قایق مذکور را به سمت ساحل سومالی به حرکت در آوردند.

با این حال به گفته اما جین کربی، گزارشگر بی بی سی در پاریس، کماندوهای فرانسوی موفق شدند این قایق را از حرکت بازدارند و در عملیاتی که شش دقیقه به طول انجامید به آن یورش بردند.

مشخص نیست که آقای لماکن در اثر اصابت گلوله نیروهای فرانسوی کشته شده یادزدان دریایی، با این وجود هروه مورن، وزیر دفاع فرانسه نیروهای فرانسوی را به خاطر تلاش برای آزادی گروگان ها ستود.

او همچنین گفت: "فرانسه اراده خود را نشان داده که تسلیم باج خواهی نمی شود، جنایتکاران را به سزای اعمالشان می رساند و هر باری که قایقی با پرچم فرانسه به دام بیفتد، گروگان ها را آزاد خواهد کرد."

در طی هفت روز اخیر این سومین باری است که نیروهای فرانسوی گروگان هایی را از دام دزدان دریایی نجات می دهند.

عملیات کماندوهای فرانسوی در شرایطی انجام شد که در مناقشه ای دیگر با دزدان دریایی اهل سومالی تلاش برای آزاد کردن کشتی مارسک آلاباما و ناخدای آن از سوی نیروهای آمریکایی ادامه دارد و همچنین گروگان گیر ها به تازگی کشتی باری نروژی Bow Asir را آزاد کرده اند.

مطالب مرتبط