پیروزی بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر

بوتفلیقه
Image caption پیروزی آقای بوتفلیقه در انتخابات تقریبا قطعی به نظر می رسید

مقامات الجزایر می گویند عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهوری کنونی کشور با کسب بیش از 90 درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر پیروز شده است.

این سومین دوره ریاست جمهوری آقای بوتفلیقه خواهد بود.

بامداد روز پنجشنبه، 9 آوریل (20 فروردین)، رای دهندگان الجزایری برای گزینش رئیس جمهوری این کشور از میان پنج نامزد تصدی این سمت به پای صندوق های اخذ رای رفتند در حالیکه بسیاری از احزاب و گروه های سیاسی با پیش بینی انتخاب مجدد عبدالعزیز بوتفلیقه به ریاست جمهوری، این انتخابات را تحریم کرده بودند.

رئیس جمهوری الجزایر، که رئیس کشور و رئیس دولت است، برای دوره های پنج ساله به این سمت انتخاب می شود و آقای بوتفلیقه که در سال 1999 به ریاست جمهوری انتخاب شد، برای سومین دوره در این انتخابات شرکت کرده بود.

تا سال 2006، قانون اساسی الجزایر انتخاب یک فرد به ریاست جمهوری را به دو دوره متوالی محدود ساخته بود اما با اصلاح قانون اساسی در این سال، این محدودیت حذف و زمینه انتخاب مجدد آقای بوتفلیقه هموار شد.

مخالفان آقای بوتفلیقه انتخابات کنونی را نمایشی توصیف کرده و گفته بودند با توجه به امکانات وسیع تبلیغاتی که در اختیار رئیس جمهوری قرار داشته، انتخاب مجدد او اجتناب ناپذیر و رقابت سایر نامزدها در این انتخابات بی حاصل است.

پنج نامزد دیگر این انتخابات از شخصیت های نسبتا گمنام الجزایر بودند و بعید به نظر می رسید که بتوانند در رقابت با رئیس جمهوری کنونی به موفقیت چندانی دست یابند.

نهادهای سیاسی حاکم بر الجزایر مایل بودند که آقای بوتفلیقه با رای هر چه بیشتر مردم به پیروزی دست یابد زیرا شرکت شمار بیشتری از رای دهندگان را نشانه مشروعیت سیاسی رئیس جمهوری منتخب و نظام حکومتی این کشور می دانند.

عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری هفتاد و دو ساله الجزایر، با شرکت در مبارزات استقلال طلبانه این کشور در دهه 1950 وارد فعالیت های سیاسی شد و پس از استقلال الجزایر در سال 1962، در سمت های مختلف دولتی، از جمله وزارت خارجه، خدمت کرد.

مهمترین دستاورد وی در مقام ریاست جمهوری دنبال کردن سیاست آشتی ملی و خاتمه دادن به شورش داخلی الجزایر بوده است که در پی مداخله ارتش برای ابطال نتایج انتخابات پارلمانی سال 1991 و جلوگیری از کسب قدرت توسط گروه های اسلامگرا آغاز شد و در خلال سال های بعد، تلفات حدود دویست هزار کشته بر جای گذاشت.

مطالب مرتبط