'تدوین' پیش نویس بیانیه شورای امنیت علیه کره شمالی

پرتاب موشک
Image caption کره شمالی می گوید ماهواره مخابراتی به فضا پرتاب کرده است

اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد پیش نویس بیانیه ای به توافق رسیده اند که به گفته دیپلمات ها پرتاب راکت اخیر کره شمالی را محکوم می کند.

آمریکا و ژاپن پرتاب آن راکت را آزمایش موشکی می دانند و می خواستند که شورای امنیت با صدور قطعنامه جدیدی مجازات های تازه ای علیه کره شمالی در نظر بگیرد.

اما روسیه و چین دو کشور با حق وتو در شورای امنیت خواهان خویشتنداری در واکنش به اقدام کره شمالی شدند و تعیین مجازات های جدید را رد کرده بودند.

نمایندگان ۵ کشور عضو دایم شورای امنیت روز شنبه ۱۱ آوریل پس از گذشت بیش از یک هفته مذاکره فشرده توانستند در مورد پیش نویس یک بیانیه به توافق دست پیدا کنند.

ناظران می گویند بیانیه شورای امنیت عمدتا از قدرت قطعنامه آن برخوردار نیست و در صورت تصویب واکنشی ضعیف تر به اقدام کره شمالی به حساب خواهد آمد.

نمایندگان ۱۵ کشور عضو شورای امنیت در سازمان ملل متحد در نیویورک مشغول بررسی این پیش نویس با هدف نهایی کردن متن و به رای گذاشتن آن هستند.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، گفته استد صدور احتمالی این بیانیه پیامی روشن به کره شمالی خواهد فرستاد.

انتظار می رود شواری امنیت پیش نویس تهیه شده را روز دوشنبه آتی به رای بگذارد.

به گفته خانم رایس، این بیانیه آزمایش موشکی ۵ آوریل کره شمالی که آمریکا آن را شکست خورده می داند را محکوم خواهد کرد.

کره شمالی می گوید دست به آزمایش موشکی نزده بلکه موفق شده است ماهواره مخابراتی در مدار زمین قرار دهد.

پیش نویس بیانیه تدوین شده از کره شمالی می خواهد از پرتاب راکت در آینده خودداری کند و نیز از دولت ها می خواهد تحریم هایی که شورای امنیت در گذشته علیه کره شمالی در نظر گرفته است را بهتر به اجرا بگذارند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید این پیش نویس پرتاب راکت کره شمالی را نوعی تخطی از قطعنامه ۱۸۱۷ شورای امنیت می داند.

شورای امنیت در سال ۲۰۰۶ میلادی با صدور این قطعنامه از کره شمالی خواسته بود که از آزمایش های موشکی خودداری کند.

پیش نویس تهیه شده همچنین بر صلح و ثبات در شبه جزیره کره تاکید دارد و بر یافتن یک راه حل دیپلماتیک در مورد مناقشه هسته ای کره شمالی تاکید کرده است.

مطالب مرتبط