گسترش تظاهرات ضد دولتی در تایلند

پلیس تایلند
Image caption نخست وزیر تایلند از پلیس خواسته با تمام قوا تظاهرات را سرکوب کند

آبهیست وجاجیوا، نخست وزیر تایلند تظاهرکنندگان را تهدید به توسل به زور علیه آنان کرده و از نیروهای ارتش و پلیس خواسته است که وظایف خود را با قدرت تمام انجام دهند.

پیشتر، اندکی پس از اعلام وضعیت فوق العاده در بانکوک و حومه، دهها نفر از تظاهرکنندگان به وزارت کشور هجوم بردند و به اتومبیلی که تصور می کردند حامل نخست وزیر تایلند است حمله کردند.

طبق گزارش ها نیروهای امنیتی تلاشی برای متوقف کردن معترضین نکرده بودند.

اعلام وضعیت فوق العاده در پی لغو شدن اجلاس رهبران 10 کشور عضو مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا (آ سه آن) و نمایندگان چین صورت گرفت.

این اجلاس قرار بود در ناحیه ییلاقی پاتایا در تایلند، برگزار شود.

آبهیست وجاجیوا، نخست وزیر تایلند گفته است تظاهرکنندگانی که سبب عدم برگزاری اجلاس "آ سه ان" شده اند تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

تظاهر کنندگان که از تاکسین شیناواترا، نخست وزیر سابق تایلند حمایت می کنند، خواهان استعفای نخست وزیر کنونی و مقامات ارشد دولت تایلند هستند.

تاکسین که قبلا به دلیل اتهامات گسترده فساد مالی به دو سال حبس محکوم شده بود، برای فرار از اجرای حکم دادگاه از تایلند گریخت.

آکنون آقای آبهیست گفته است که چند روز آینده برای دولت در بازگرداندن آرامش و نظم عمومی در کشور حیاتی خواهد بود.

لغو اجلاس آ سه آن، سبب شد که یک توافق مهم سرمایه گذاری بین چین و کشورهای عضو آ سه آن نیز رها شود.

به موجب این توافق که پس از مذاکرات طولانی به مرحله نهایی رسیده بود قرار بود بزرگ ترین منطقه تجارت آزاد در جهان با دو میلیارد نفر جمعیت، در شرق آسیا تشکیل شود.

مقامات تایلندی می گویند ناآرامیهای کشور سبب کاهش میلیاردها دلار از درآمد توریستی تایلند شده است.

مطالب مرتبط