نتانیاهو قصد مذاکره با محمود عباس را دارد

بنیامین نتانیاهو
Image caption آقای نتانیاهو از توسعه شهرک های یهودی نشین در ساحل غربی حمایت می کند

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به محمود عباس رئیس حکومت فلسطینیان گفته است که در نظر دارد برای پیشبرد روند صلح خاورمیانه با او گفتگو کند.

این اولین باری بود که آقای نتانیاهو پس از نخست وزیر شدن نظر خود در باره روند صلح خاورمیانه را اعلام می کرد

یک سخنگوی دفتر نخست وزیر اسرائیل گفت آقای نتانیاهو طی گفتگوی تلفنی با محمود عباس این تصمیم را اعلام داشته است.

این سخنگو افزود که محمود عباس برای تبریک عید فصح یهودیان به آقای نتانیاهو تلفن کرده بود و گفتگوی آنان دوستانه بوده است.

دفتر محمود عباس گفته است این تلفن جنبه تشریفاتی داشته است.

نخست وزیر جدید اسرائیل تا کنون علنا خود را متعهد به شناسایی یک کشور کاملا مستقل فلسطینی نکرده است در حالی که تاسیس این کشور یکی از تقاضاهای اساسی فلسطینیان است.

تنها اظهار نظر کابینه جدید اسرائیل در باره یک کشور فلسطینی از جانب آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل بوده که گفته است دولت جدید اسرائیل خود را متعهد به اجرای موافقت نامه کنفرانس صلح سال 2007 در آناپولیس در آمریکا نمی داند.

در این موافقت نامه ادامه تلاش ها برای تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی منظور شده بود.

به گفته تحلیلگران مخالفت آقای نتانیاهو با تشکیل یک کشور فلسطینی- قبل از بهبود وضعیت اقتصادی کرانه غربی- و نیز مخالفت های شدید و علنی آقای لیبرمن خطر رویارویی اسرائیل با آمریکا را به وجود آورده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قول داده است که تلاش برای برقراری صلح در خاورمیانه را با تمام قدرت ادامه دهد و پس از اظهار نظر آقای لیبرمن در باره کنفرانس آناپولیس یک بار دیگر صریحا گفته بود که آمریکا از وجود دو کشور فلسطینیان و اسرائیل که در کنار یکدیگر با صلح و در امنیت زندگی می کنند حمایت می کند.

مطالب مرتبط