ناخدای آمریکایی نجات پیدا کرد

ناخدا ریچارد فیلیپس
Image caption ناخدا ریچارد فیلیپس موفق شد پس از پریدن از قایق نجات پیدا کند

نیروی دریایی ایالات متحده، ریچارد فیلیپس ناخدای به گروگان گرفته شده آمریکایی را پس از پنج روز از دست دزدان دریایی نجات داده است.

سه تن از دزدان سومالیایی که ناخدا فیلیپس را در یک قایق نجات به گروگان به گرفته بودند، در عملیات نیروهای مخصوص نیروی دریایی آمریکا کشته شدند و نفر چهارم بازداشت شده است.

باراک اوباما با ابراز رضایت از نجات آقای فیلیپس، او را الگویی برای همه آمریکا دانسته است.

آقای اوباما همچنین گفت برای مبارزه با معضل دزدان دریایی در منطقه مصمم است.

به گفته سخنگوی ناوگان پنجم دریایی آمریکا، ناخدا فیلیپس پس از انجام معاینه های معمول پزشکی در حال استراحت بر روی ناو آمریکایی یو اس اس باکسر است.

یکی از فرماندهان فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا در بحرین در باره نجات ناخدای کشتی مرسک آلاباما گفته است زمانی که یکی از دزدان دریایی در یک رزمناو آمریکایی مشغول مذاکره برای آزادی ناخدا فیلیپس بود، نیروهای ویژه متوجه نشانه رفتن تفنگ های سایر افراد مسلح به سوی او می شوند و تک تیراندازان برای نجات جان سه فرد سومالیایی را پا در می آورند.

دزدان دریایی سومالیایی چهارشنبه پس از پنج ساعت تعقیب و گریز، کشتی باری آمریکایی مرسک آلاباما را در پانصد کیلومتری ساحل موگادیشو، پایتخت سومالی در اختیار گرفتند ولی پس از چند ساعت خدمه کشتی کشتی را بازپس گرفتند.

چهار فرد مسلح سومالیایی سپس ناخدای کشتی را گروگان گرفتند ولی پس از ترک کشتی بنرین قایق نجات آنها تمام شد و در نزدیکی کشتی سرگردان شدند.

ناخدا فیلیپس روز جمعه سعی کرده بود با پریدن داخل دریا خود را نجات دهد که با تیراندازی گروگان گیران مجبور به بازگشت به قایق شد.

جان راینهارت، مدیر خطوط کشتی رانی مرسک که کاپیتان فیلیپس برای آن کار می کند با ابراز خوشحالی از آزادی او، از بازگشت خدمه کشتی مرسک آلاباما به آمریکا خبر داد.

همه بیست خدمه این کشتی آمریکایی هستند و همه آنها به جز آقای فیلیپس به همراه کشتی در بندر مومباسا در کنیا هستند.

ماموران پلیس فدرال آمریکا کشتی مرسک آلاباما را صحنه جرم اعلام کرده اند و به هیچ کدام از خدمه اجازه پیاده شدن نداده اند.