افزایش تنش میان حزب الله لبنان و دولت مصر

دادستانی مصر چهل و نه نفر را که توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند، به جاسوسی برای حزب الله لبنان متهم کرده است.

این افراد چندی پیش بازداشت شدند و به تلاش جهت برنامه ریزی برای انجام حملات در خاک مصر متهم شدند. این افراد همچنین متهم به ایجاد بی ثباتی در مصر شده اند.

سیدحسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان تائید کرده که یکی از بازداشت شدگان، عضو این گروه است اما اتهام های وارده بر حزب الله از سوی مقام های مصری را رد کرده است.

حماس نیز اتهام های مصر علیه حزب الله لبنان را رد کرده است. این گروه در بیانیه ای گفته است ارسال سلاح به نوار غزه در حمایت از مقاومت است و یک اتهام نیست بلکه افتخار است.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت این فرد در حال همکاری با گروه فلسطینی حماس علیه اسرائیل بود. او در سخنان روز جمعه گفت "اگر کمک کردن به فلسطینی ها، جرم است، من رسما به این جنایت اعتراف می کنم."

در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام مصری گفته که نیروهای امنیتی به دنبال ده مردی هستند که ظن آن می رود عضو حزب الله لبنان باشند و در شبه جزیره سینا، میان بدوی ها مخفی شده اند.

این مقام مصری گفته این افراد می خواستند به نهادهای مصری و گردشگرهای اسرائیلی در این کشور حمله کنند.

دولت مصر می گوید بازداشت شدگان به حزب الله لبنان و حماس در مناطق فلسطینی کمک کرده اند.

پیشتر، منتصر الزیات، یک وکیل مصری که معمولا وکالت اسلامگرایان را در دادگاه های مصر به عهده می گیرد، به شبکه تلویزیونی عرب زبان الجزیره گفته بود در میان بازداشت شدگان اتباع فلسطینی، مصری، و لبنانی دیده می شوند.

حزب الله لبنان و دولت مصر روابط نزدیکی با هم ندارند و سیدحسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان اخیرا چند بار به شدت از حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر به خاطر عملکردش در جریان بحران غزه انتقاد کرده است.

روزنامه های نزدیک به دولت مصر طی روزهای اخیر به شدت به سید حسن نصرالله حمله کرده و او را "یک جنایتکار جنگی" نامیده اند که باید به علت "اعتراف" به حضور اعضای حزب الله در خاک مصر مورد محاکمه قرار گیرد.

خبرنگاران می گویند مصر از سوی کشورهای غربی برای سرکوب جریان قاچاق پول و سلاح به حماس تحت فشار است.

مطالب مرتبط