گسترده شدن پرونده کودتا علیه دولت اردوغان

پلیس ترکیه که در حال رسیدگی به پرونده ای در باره تلاش برای سرنگونی دولت است، دوازده نفر دیگر را بازداشت کرده و مقر یک شبکه تلویزیونی و دفتر گروه مروج سکولاریسم را مورد بازرسی قرار داده است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه می گوید رئیس دانشگاه باشکنت آنکارا در میان بازداشت شدگان قرار دارد.

بازداشت های جدید بخشی از تحقیقات پرونده موسوم به ارگنکون است. ارگنکون نامی است که در ترکیه به یک سازمان سکولار ملی گرای افراطی داده شده که ارتباطاتی با ارتش و نیروهای سکولار ترکیه دارد.

دادستانان می گویند اعضای این گروه خواهان ساقط کردن دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه هستند که حزب عدالت و توسعه به رهبری او ریشه های اسلام گرایانه دارد.مخالفان می گویند این پرونده بخشی از تلاش دولت برای ساکت کردن مخالفان سکولار است.

این سازمان متهم به انجام عملیات تروریستی در ترکیه شده است. اعضای این گروه خود را مدافع سکولاریسم ترکیه می دانند.

تا کنون بیش از دویست نفر در این پرونده بازداشت شده اند.

مهر ماه سال پیش رسیدگی به پرونده هشتاد و شش نفر به اتهام عضویت در یک شبکه مخفی با عقاید ملی گرایانه افراطی به منظور ترور، ایجاد اغتشاش و تشویق ارتش به دست زدن به کودتا علیه دولت اسلامگرای ترکیه در دادگاهی در این کشور آغاز شد.

براساس دادخواست دادستانی ترکیه، این افراد متهم به عضویت در یک سازمان تروریستی، برنامه ریزی برای ترور، به آتش کشیدن اماکن، در اختیار داشتن اسلحه و مهمات غیرقانونی و تحریک به شورش نظامی علیه دولت قانونی شدند.

از جمله دیگر موارد اتهامی علیه این گروه، برنامه ریزی برای ترور جمعی از شخصیت های سیاسی و اجتماعی ترکیه و بمب گذاری و ترور از جمله در مناطق کردنشین این کشور است.

در میان متهمان این پرونده افرادی با پس زمینه های شغلی متفاوت، از جمله روزنامه نگاران، دانشگاهیان، نظامیان سابق، بازرگانان و صاحبان صنایع و اعضای گروه های مخفی تبهکار دیده می شوند.

مطالب مرتبط