نظامیان تایلند به 'روی تظاهرکنندگان آتش گشودند'

تظاهرکنندگان و ارتش
Image caption پیشتر بین تظاهرکنندگان و نظامیان درگیری روی داده بود

با ادامه تظاهرات مخالفان دولت در تایلند نیروهای ارتش به سوی تظاهرکنندگان آتش گشوده اند.

روز دوشنبه، 13 آوریل (24 فروردین)، و در پی چند ساعت رویارویی تظاهرکنندگان مخالف دولت و نفرات ارتش که حفظ امنیت بانکوک، پایتخت، را برعهده دارند، نظامیان به ناگهان به سوی گروهی از تظاهرکنندگان که راه های اصلی در مرکز پایتخت را مسدود کرده و به سوی سربازان سنگ و بطری آتشزا پرتاب می کردند تیراندازی کردند.

خبرنگاران حاضر در محل از فرار صدها تن از تظاهرکنندگان از برابر نیروهای ارتش خبر داده اند.

اقدام نفرات ارتش در برتاب گاز اشک آور و تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان در ادامه تشنج در مرکز بانکوک و پس از آن صورت گرفت که تظاهرکنندگان یک اتوبوس را به آتش کشیدند.

در این هنگام، واحدهای ارتش به ناگهان به پیشروی به سوی تظاهرکنندگان مبادرت کردند در حالیکه به نظر می رسید که به تیراندازی مستقیم به سوی آنان دست زده اند.

روز دوشنبه به مناسبت فرا رسیدن سال نو تایلندی در این کشور تعطیل عمومی است و بسیاری از فروشگاه های و مراکز اداری و تجاری پایتخت بسته است.

Image caption ادامه بحران سیاسی باعث نگرانی در مورد دخالت احتمالی ارتش شده است

پیش از حوادث روز دوشنبه، آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر، در واکنش به هجوم تظاهرکنندگان مخالف به محل مورد نظر برای اجلاس سران کشورهای عضو اسه آن و جلوگیری از برگزاری این اجلاس، در کشور وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

تظاهرات مخالفان آبهیسیت وجاجیوا از اواخر ماه مارس توسط طرفداران تاکسین شیناواترا، نخست وزیر پیشین تایلند، آغاز شد که با محاصره کاخ نخست وزیری، فعالیت این مرکز را مختل کردند.

هدف از این تظاهرات، که همچنان ادامه داشته، وادار کردن نخست وزیر به کناره گیری و برگزاری انتخابات پارلمانی جدید است که به اعتقاد تظاهرکنندگان، به پیروزی طرفداران آقای شیناواترا منجر خواهد شد.

شلیک تیر مستقیم؟

هنوز جزئیاتی از تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان و تلفات احتمالی این اقدام در دست نیست.

به گفته شاهدان عینی، نیروهای ارتش مستقر در یکی از چهارراه های اصلی بانکوک از ساعات اولیه بامداد حرکت به سوی تظاهرکنندگان را با هدف متفرق کردن آنان آغاز کردند.

شاهدان عینی افزوده اند که سربازان هنگام حرکت به سوی تظاهرکننگان به شلیک صدها گلوله مبادرت کردند اما معلوم نبود که آیا مستقیما مردم را هدف قرار داده اند یا گلوله ها از بالای سر آنان شلیک می شود.

Image caption نخست وزیر تایلند بر وحدت بین دولت و ارتش تاکید نهاده است

به نقل از مسئولان یکی از بیمارستان های بانکوک گزارش شده که بیش از هفتاد نفر زخمی به این بیمارستان انتقال یافته اند که اکثر آنان خراش هایی برداشته بودند اما در بعضی هم آثار اصابت گلوله دیده می شد.

سخنگوی ارتش تایلند گفته است که حدود چهارصد سرباز برای متفرق کردن حدود سیصد تظاهرکننده با استفاده از گاز اشک آور به سوی آنان پیشروی کردند و همزمان به شلیک تیر هوایی دست زدند.

این سخنگو تظاهرکنندگان را متهم کرد که با راندن یک دستگاه اتومبیل به داخل صف سربازان، نیروهای امنیتی را هدف حمله قرار دادند و نظامیان نیز پس از شلیک گاز اشک آور، به استفاده از گلوله جنگی روی آوردند.

سخنگوی ارتش افزوده است که نظامیان نخست واکنشی ملایم نسبت به تظاهرکنندگان نشان می دهند و سپس به اقدامات متناسب به خشونت آنان دست می زنند اما در هر صورت، هدف اصلی جلوگیری از بروز تلفات است.

از روز یکشنبه، تظاهرکنندگان مخالف دولت تعدادی از راه های اصلی پایتخت را مسدود کرده، دست کم یک ایستگاه قطار را در اختیار گرفته و یک اتوبوس و دو خودرو زرهی را تصرف کرده اند.

نخست وزیر تایلند در سخنانی که پیش از نیمه شب گذشته از شبکه تلویزیونی این کشور پخش شد گفت که اقدامات لازم برای برقراری نظم و آرامش در کشور به عمل خواهد آمد و تاکید ورزید که بین دولت و نیروهای نظامی و انتظامی وحدت کامل برقرار است.

با توجه به بحران طولانی مدت سیاسی در تایلند، که با برکناری تاکسین شیناواترا در سال 2006 آغاز شد و تغییرات مکرر دولت را در پی داشته، برخی ناظران نگران آن هستند که ارتش این کشور، که سابقه دست زدن به کودتا را دارد، ممکن است برای برقراری نظم و جلوگیری از تشنج سیاسی، آن هم در زمانی که تایلند با وخامت شرایط اقتصادی مواجه است، بار دیگر وارد صحنه سیاسی شود.

مطالب مرتبط