'وضعیت بانکوک تحت کنترل درآمد'

تظاهرکنندگان و ارتش
Image caption پیشتر بین تظاهرکنندگان و نظامیان درگیری روی داده بود

آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر تایلند می گوید پس از یک روز درگیری بین سربازان دولتی و تظاهرکنندگان مخالف در بانکوک، وضعیت این شهر اکنون تحت کنترل درآمده است.

نخست وزیر تایلند در گفتگو با بی بی سی، ادعاهای مخالفان را که گفته بودند چند تظاهر کننده در اثر تیراندازی سربازان کشته شده اند را رد کرد و گفت تیرهای سربازان، مشقی بوده است.

در حالی که مخالفان توسط سربازان به عقب رانده می شدند، دهها نفر از آنان در جریان درگیری مجروح شدند.

تظاهرکنندگان از طرفداران تاکسین شیناواترا، نخست وزیر سابق تایلندند.

تاکسین شیناواترا در گفتگو با بی بی سی سازماندهی مخالفان را تکذیب کرد.

خبرنگار بی بی سی در بانکوک می گوید وضعیت هنوز بحرانی است و گزارش هایی از درگیری مسلحانه بین تظاهرکنندگان و ساکنان محلی دریافت شده است.

پبشتر، در پی چند ساعت رویارویی تظاهرکنندگان مخالف دولت و نفرات ارتش که حفظ امنیت بانکوک، پایتخت، را برعهده دارند، نظامیان به ناگهان به سوی گروهی از تظاهرکنندگان که راه های اصلی در مرکز پایتخت را مسدود کرده و به سوی سربازان سنگ و بطری آتش زا پرتاب می کردند تیراندازی کردند.

اقدام نفرات ارتش در برتاب گاز اشک آور و تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان در ادامه تشنج در مرکز بانکوک و پس از آن صورت گرفت که تظاهرکنندگان یک اتوبوس را به آتش کشیدند.

در این هنگام، واحدهای ارتش به ناگهان به پیشروی به سوی تظاهرکنندگان مبادرت کردند و به تیراندازی مستقیم به سوی آنان دست زدند.

امروز دوشنبه 13 آوریل، به مناسبت فرا رسیدن سال نو تایلندی در این کشور تعطیل عمومی است و بسیاری از فروشگاه ها و مراکز اداری و تجاری پایتخت بسته است.

تظاهرات مخالفان آبهیسیت وجاجیوا، از اواخر ماه مارس گذشته آغاز شد که با محاصره کاخ نخست وزیری، فعالیت های اداری را مختل کردند.

هدف از این تظاهرات، که همچنان ادامه داشته، وادار کردن نخست وزیر به کناره گیری و برگزاری انتخابات پارلمانی جدید است که به اعتقاد تظاهرکنندگان، به پیروزی طرفداران تاکسین شیناواترا منجر خواهد شد.

مطالب مرتبط