بررسی روزنامه های تهران، سه شنبه ۲۵ فروردین

تیترهای اول

در حالی که شصت روز به برگزاری انتخابات مانده است ابرار با تیتر بزرگ بی تفاوتی مردم بزرگ ترین خطر انقلاب است، گفته هاشمی رفسنجانی را در صدر عنوان های خود قرار داده است. جام جم با تیتر احزاب از سایه به در می آیند از گرمی بازار انتخابات خبر داده، روزنامه جمهوری اسلامی از قول میرحسین موسوی در سفر به ایلام نوشته بازگشت به ارزش های انقلاب ضروری است، حیات نو از قول همین نامزد انتخاباتی نسبت به تلاش عده ای برای خرید رای هشدار داده، اعتماد علائم تعهد میرحسین به "قانون، عدالت و آزادی" را عنوان اول خود قرار داده صدای عدالت حمایت مجمع روحانیون مبارز را از نامزدی میرحسین موسوی عنوان اول خود قرار داده، و حمایت جبهه اصلاحات و مجمع روحانیون از میرحسین هم تیتر اول روزنامه مردم سالاری است.

"احمدی نژاد چه گفت و چه شنید؟" عنوان اصلی آفتاب یزد است از گزارشی درباره دیدار نوروزی رییس جمهور، روزنامه خبر با عنوان رییس کل در دو اپیزود عملکرد روسای بانک مرکزی گذشته را با رییس فعلی مقایسه کرده است.

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی در تیتر اول خود از قول محمد البرادعی نوشته تصور بوش از تسلیم ایران اشتباه بود، کیهان از قول بیانیه نخبگان عرب نوشته حاکمیت دربار بس است مسولان را مردم انتخاب کنند.

نحوه افزایش حقوق کارمندان عنوان اصلی روزنامه دنیای اقتصاد است در حالی که سرمایه روزنامه دیگر اقتصادی صبح بازگشت تدریجی تورم وارداتی را حتمی دانسته است و رسالت از قول مدیر خود در عنوان اصلیش نوشته اصلاح الگوی مصرف به یک جنبش مبدل شود.

گزیده مقالات

آینده عراق

کیهان در سرمقاله خود با اشاره به سفر نخست وزیر عراق به روسیه و گفتگوهای دولت مالکی با دولت های فرانسه و بریتانیا به این نتیجه رسیده که نخست وزیر عراق نمی خواهد زیر بار فشار آمریکایی ها برود چرا که عراق اینک حدود ۶ سال پس از اشغال توسط آمریکا از شرایط ضعف پایان دوره صدام حسین خارج شده و می تواند سیاست انفعال و تسلیم طلبی را کنار بگذارد.

سرمقاله کیهان تاکید کرده که موضوع انفجارهای اخیر عراق و تلاش آمریکا برای آزاد کردن بعثی ها نیز موضوعاتی نیستند که مالکی قادر به مدیریت کردن آن ها نباشد. انفجارها با گسترش حضور نظامیان عراقی و پس گرفتن موقعیت های امنیتی از آمریکا خاموش می شوند و پافشاری دولت عراق بر آن بند از توافقنامه که آمریکا را از دخالت در امور شهروندان عراقی منع می کند موضوع تصمیم گیری درباره عناصر بعثی را از حیطه دخالت آمریکا خارج می گرداند.

شیطان بزرگ اصلی

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته لزومی ندارد ما همه آنچه را در مورد دشمنی با آمریکا پیش بینی شده بپذیریم ولی حتی اگر نیمی از آن ها رخ دهد این واقعیت را به ما مینمایاند که باید در محاسبات خودمان برای رویاروئی با دشمنی که ۳۰ سال است درصدد التیام زخم هائی است که از پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران متحمل شده، دقیق باشیم . برای رویاروئی با چنین دشمنی نمی توان به سلاح های ناکارآمدی از قبیل لفاظی تکیه کرد. به نظر این روزنامه شرط پیروزی ایران در سیاستی خارجی آن است که واقع بین باشد و آمریکا را شیطان بزرگ بداند نه اینکه هر جمع و جناحی جمع و جناح دیگر را به جای « شیطان بزرگ » قرار دهد و چنین وانمود کند که مبارزه اصلی را باید در داخل انجام دادو دنبال کرد! این به خواست دشمن تن دادن است و به ساز بیگانگان رقصیدن .

بلوف لاوروف

صدای عدالت در سرمقاله خود با عنوان بلوف لاوروف به گفته های وزیر خارجه روسیه مبنی بر این که مسکو بر سر پرونده هسته ای ایران معامله نمی کند اشاره کرده و نوشته روسیه با این اعلام به طور غیر صریح اذعان کرده است که در مورد پرونده هسته‌ای ایران، موضوعاتی برای معامله به آن کشور مطرح شده که روسیه ظاهرا آن را نپذیرفته است و از طرفی این نکته را برای مقامات امریکایی روشن کرده که مسکو کارت‌های بازی همچون ایران دارد که بتواند جایگاه خود را در نظام بین‌الملل ارتقاء بخشد.

در بخش دیگری از این مقاله آمده جمهوری اسلامی می‌بایست در حوزه‌هایی که روسیه امکان مانور دارد، با احتیاط قدم برداشته و بطور دقیق رفتار روسیه را زیر نظر بگیرد. چنانکه روسیه علی‌رغم آگاهی به اهداف اسرائیل و روابط تنش‌آمیز اسرائیل با جمهوری ایران، هنوز فروش سامانه موشکی ‏s۳۰۰‎‏ به ایران را عملی نکرده و در مقابل قراردادی را با رژیم اسرائیل برای خرید هواپیماهای بدون سرنشین به امضاء رسانده است.

انتخابات

جام جم در تحلیل انتخاباتی خود نوشته بحثی که این روزها تا حدی توجه عوام و خواص را برانگیخت وعده تعطیلی طرح ‌های امنیت اجتماعی بود که از زبان ۲ کاندیدا یعنی موسوی و کروبی بیان شد. این بحث ها ضمن آنکه مناقشه برانگیز است آن ها را در آینده‌(در صورت پیروزی)‌در مقابل افکار عمومی قرار خواهد داد.

به نظر این روزنامه اشکال اینجاست که چنین ادعاهایی باید متوجه مهم‌ترین مشکلات مردم باشد نه این که طرحی که از حمایت گسترده مردم برخوردار بود و ده‌ها کارشناس و شخصیت برجسته به تبیین آثار مثبت اقدامات نیروی انتظامی در برخورد با اراذل و اوباش ، فروشندگان مواد مخدر و مزاحمین نوامیس مردم پرداختند ؛ ملعبه فعالیت‌های انتخاباتی شود. روزنامه ایران در مقاله ای نوشته گشت هاى ارشادى حتى با نقایص کنونى، بخشى از قوانین مصوب و مصرحه کشور مى باشد. اگرچه دولت نهم و شخص دکتر احمدى نژاد از برخى شیوه هاى گشت هاى ارشاد و طرح امنیت اجتماعى گلایه داشته اند، اما هرگز به اقدامى غیر قانونى در برابر آن متوسل نشده ا ند، بلکه در قامتى اثباتى و پویا، طرح جامع «امنیت اجتماعى و حقوق شهروندى» را به وزارت کشور ابلاغ کرده اند.

به نوشته این روزنامه گویا نخست وزیر سابق که در همان جلسه مطبوعاتى، دولت نهم را به قانون شکنى متهم کرده اند، بدون شناخت نسبت به جایگاه قانونى رئیس جمهور از قوانین کشور، این گونه اعلام کرده اند که «من» گشت هاى ارشاد را متوقف مى کنم؛ درحالى که طرح اثباتى نیز براى این موضوع ارائه نمى دهند.

کیهان نوشته در حالی که اصلاح طلبان امیدوار بودند با کناره گیری محمد خاتمی جبهه اصلاحات بر نامزدی واحد اجماع خواهد کرد، اکنون به دلیل کاندیداتوری همزمان مهدی کروبی و میرحسین موسوی جبهه اصلاحات در دو پار گی کامل به سر می برد و نیروهای سیاسی این جبهه در دو اردوگاه کروبی و میرحسین که به نظر می رسد قابل تقلیل به یک اردوگاه نیست، رو در روی هم آرایش گرفته اند.

این روزنامه مخالف اصلاح طلبان از قول مهدی کروبی نوشته در کابینه من مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی جائی ندارند و از قول یک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی یادآور شده که جامعیت کروبی به مراتب از میرحسین موسوی و حتی محمد خاتمی بیش ترست.

تخلفات بودجه ای

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته تخلفات ده ها هزار میلیاردی دولت در بودجه ۸۶، موضوعی است که دادسراهای دیوان محاسبات را مکلف می کند تا به صورت جدی آن را پیگیری کنند. چرا که اگر دولت مدعی است در قالب قانون بودجه فعالیت کرده باید مدارک را ارائه کند که گویا مدارک را ارسال نکرده و همانطور که رئیس مجلس نیز متذکر شد، عدم ارائه مدارک به دیوان نیز جزو تخلفات است و باید با آن برخورد شود و اگر تخلفات ثابت شود، باید برخورد جدی تر باشد. به نوشته این مقاله سال ۸۸ به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف نامگذاری شده و بسیاری معتقدند این حرکت باید از مسوولان و دولتمردان آغاز شود. نمی توان انتظار داشت که طبقات مختلف جامعه پایبند به قانون باشند، اما گزارشات دستگاه های نظارتی از عدم پایبندی دولتمردان به قانون سخن به میان آورند.

بیژن رحیمی دانش در سرمقاله روزنامه سرمایه براساس اعلام معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی نوشته حساب ذخیره ارزی تا پایان سال ۸۸ فعال خواهد بود و از سال ۸۹ یعنی همزمان با شروع اجرای برنامه پنجم توسعه جای خود را به صندوق توسعه ملی خواهد داد.

به نوشته این مقاله این تغییر با این هدف انجام می شود که اتکای دولت به درآمدهای نفتی به حداقل برسده و همان مقداری که در اختیار دولت قرار می گیرد، مدیریت شده و با حساب و کتاب کامل باشد و با توجه به سازوکار تعریف شده می توان امیدوار بود حداقل بخشی از درآمد نفت از دسترس دولت دور نگه داشته شده و در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود با اشاره به آمار و ارقامی که گاه بی گاه درباره مسائل اقتصادی منتشر می شود و نوعی بازی با آمار ست به گفته های تازه پرویز داوودی معاون اول رییس‌جمهور و تنها اقتصاد خوانده کابینه پرداخته که ادعا کرده دولت نهم در هر سال ۶ برابر دولت‌های دیگر کار کرده است ... در دولت نهم حدود ۱۰۰هزار کلنگ‌زنی شد که ۵۲هزار طرح به بهره‌برداری رسیده و براساس آمار موجود، تقریبا ۶برابر دولت‌های دیگر کارشده است.

دنیای اقتصاد نوشته با این گفته ها سئوالات بسیار مهمی در ذهن ایجاد می شود.سوالاتی از این قبیل که مبنای این مقایسه چیست؟ آیا به طور مثال سرمایه‌گذاری ۶ برابر شده است؟ رشد تولید ناخالص داخلی و میزان تولید ملی ۶ برابر شده است؟ نرخ رشد اشتغال ۶ برابر شده است؟ آیا مقیاس طرح‌های مورد اشاره آقای معاون اول یکی‌اند؟ به طور مثال طرح‌های پتروشیمی، فولادسازی، کارخانه تولید اتومبیل و .... مبنای مقایسه‌اند؟