شورای امنیت کره شمالی را محکوم کرد

آزمایش موشکی کره شمالی
Image caption مردم کره شمالی به خاطر آزمایش موشکی پنجم آوریل را جشن گرفته اند

شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا آزمایش موشکی هفته گذشته کره شمالی را محکوم کرده است.

این شورا پس از چند روز مشورت در نهایت متن تعدیل شده بیانیه ای را تصویب کرد که خواستار تشدید تحریم های کره شمالی به خاطر آزمایش موشکی پنجم آوریل شده است.

این بیانیه از کره شمالی می خواهد به مفاد قطعنامه ۱۷۱۸ شورای امنیت که این کشور را از آزمایش موشک های دوربرد منع کرده است، پایبند باشد.

کلود هلر، رئیس مکزیکی شورای امنیت پس از صدور این بیانیه آزمایش موشکی کره شمالی را مغایر قطعنامه مصوب سال ۲۰۰۶ دانست.

کره شمالی می گوید موشک پرتاب شده حامل یک ماهواره بوده است ولی چند کشور ادعا می کنند پیونگ یانگ از این پرتاب به عنوان پوششی برای آزمایش موشکی بالستیک استفاده کرده است.

شورای امنیت همچنین از کمیته تحریم های سازمان ملل متحد خواسته است اعمال تحریم های مالی علیه کره شمالی را شروع کند و تحریم های تسلیحاتی فعلی این کشور را تشدید کند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از صدور این بیانیه استقبال کرده است.

سفیر ژاپن در سازمان ملل متحد هم با استقبال از اقدام شورای امنیت در برابر "اقدام تحریک آمیز" کره شمالی، آزمایش موشکی این کشور را نقض قطعنامه ۱۷۱۸ دانست.

ژاپن بلافاصله پس از آزمایش موشکی کره شمالی خواستار محکومیت این کشور به خاطر نقض قطعنامه شورای امنیت شده بود که با مخالفت چین و روسیه مواجه شد.

ژاپن و ایالات متحده در نهایت برای محکومیت کره شمالی و حفط اجماع شورای امنیت مجبور شدند با تعدیل مواضع خود بیانیه ای غیرالزام آور را تصویب کنند.

سوزان رایس، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد بیانیه شورای امنیت را بیانیه ای قوی دانسته است.

نماینده چین در این سازمان هم خواستار خویشتنداری همه طرف های مناقشه شده است.

متیو پرایس، خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل متحد می گوید به رغم این استقبال باید دید اعضای این سازمان تا چه اندازه تحریم های کره شمالی را به اجرا خواهند گذاشت.

مطالب مرتبط