مصر: ایران خواهان نفود در مصر از طریق حزب الله لبنان است

درحالی که تلاش پلیس برای بازداشت اعضای شبکه ای که مصر می گوید قصد حمله به اسرائیلی ها را در این کشور داشتند ادامه دارد، وزیر امور خارجه مصر ایران را متهم کرده که از طریق حزب الله لبنان به دنبال نفوذ در مصر است.

احمد ابو الغیط، وزیر امور خارجه مصر در گفتگویی با روزنامه الشرق الاوسط، که معمولا دیدگاه های نزدیک به دولت عربستان سعودی را منتشر می کند، این اتهام را متوجه ایران ساخته است. ایران و مصر روابط دیپلماتیک ندارند و تلاش ها برای برقراری روابط تا کنون نتیجه ای به بار نیاورده است.

مصر اخیرا اعلام کرد که چهل و نه نفر را بازداشت کرده است. مقام های مصری اینک می گویند تنها بیست و پنج نفر را دستگیر کرده و سایر افراد فراری هستند.

اسرائیل به دنبال این اتفاقات، تدابیر امنیتی خود در حوالی مرز با صحرای سینا را تشدید کرده است.

دادستانی مصر این افراد را به جاسوسی برای حزب الله لبنان متهم کرده است. این افراد همچنین به تلاش جهت برنامه ریزی برای انجام حملات در خاک مصر و ایجاد بی ثباتی متهم شده اند.

نیروهای امنیتی مصر کماکان در مناطق کوهستانی شبه جزیره سینا به دنبال سایر اعضای این گروه است.مقام های مصری تعداد افرادی را که گفته شده در میان بدوی ها پنهان شده اند، حدود بیست نفر ذکر کرده و گفته آنها می خواستند به گردشگرهای اسرائیلی و کشتی ها در کانال سوئز حمله کنند.

حزب الله لبنان برنامه ریزی برای حملات را رد کرده اما سید حسن نصرالله، دبیرکل این گروه گفته یکی از بازداشت شدگان عضو حزب الله لبنان است. دبیرکل حزب الله لبنان در این باره گفته بود که این فرد با گروه فلسطینی حماس علیه اسرائیل همکاری داشت. او در سخنان روز جمعه خود گفت "اگر کمک کردن به فلسطینی ها، جرم است، من رسما به این جرم اعتراف می کنم."

حزب الله لبنان و دولت مصر روابط نزدیکی با هم ندارند و سیدحسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان اخیرا چند بار به شدت از حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر به خاطر عملکردش در جریان بحران غزه انتقاد کرده است.

روزنامه های نزدیک به دولت مصر طی روزهای اخیر به شدت به سید حسن نصرالله حمله کرده و او را "یک جنایتکار جنگی" نامیده اند که باید به علت "اعتراف" به حضور اعضای حزب الله در خاک مصر مورد محاکمه قرار گیرد.

خبرنگاران می گویند مصر از سوی کشورهای غربی برای سرکوب جریان قاچاق پول و سلاح به حماس تحت فشار است.

مطالب مرتبط