کره شمالی بازرسان هسته‌ای سازمان ملل را اخراج می‌کند

آزمایش موشکی کره شمالی
Image caption برنامه پرتاب موشک کره شمالی موجب اعتراض های بین المللی شد

کره شمالی همکاری با آژانس بین المللی انرژی هسته ای را متوقف کرده و از بازرسان هسته ای سازمان ملل خواسته تا هر چه سریع‌تر خاک این کشور را ترک کنند.

آمریکا، چین و روسیه از کره شمالی خواسته اند تا در تصمیم خود تجدید نظر کند. آمریکا از این کشور خواسته تا به تعهدات بین المللی خود پایبند باشد و به تهدیدهای خود پایان دهد.

آژانس بین المللی انرژی هسته ای می گوید مقام های کره شمالی خواسته اند تا دوربین ها و مهر و موم ها از نیروگاه اتمی یونگ بیون برداشته شوند.

این کشور پیشتر اعلام کرده بود که از مذاکرات بین المللی که به منظور پایان برنامه هسته ای این کشور است کناره گیری می کند.

کره شمالی گفته است به هیچ وجه در آینده در چنین مذاکراتی شرکت نخواهد کرد.

اعلام این موضوع در واکنش به محکومیت آزمایش موشکی اخیر کره شمالی توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد و درخواست تشدید تحریم ها علیه این کشور صورت گرفت.

کره شمالی بیانیه شورای امنیت را "توهین غیرقابل تحمل" خوانده و گفته است برنامه هسته ای خود را به طور کامل از سر خواهد گرفت و نیروگاه هسته ای یونگ بیون، را که بخشی از آن را از کار انداخته بود دوباره فعال خواهد کرد.

این نیروگاه منبع سوخت آزمایش هسته ای این کشور در سال 2006 بود.

چین نزدیک ترین متحد کره شمالی خواستار حفظ آرامش و خویشتن داری این کشور شده است.

روسیه نیز کره شمالی را ترغیب کرده که به میز مذاکره بازگردد.

در تاریخ 5 آوریل کره شمالی راکتی را که می گفت حامل یک ماهواره مخابراتی است به فضا فرستاد ولی به عقیده بسیاری این برنامه، آزمایش یک موشک دور برد بود.

در بیانیه شورای امنیت از کره شمالی خواسته شده به مفاد قطعنامه ۱۷۱۸ شورای امنیت که این کشور را از آزمایش موشک های دوربرد منع کرده بود، پایبند باشد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از صدور این بیانیه استقبال کرده است.

نماینده ژاپن در سازمان ملل متحد هم با استقبال از اقدام شورای امنیت در برابر "اقدام تحریک آمیز" کره شمالی، آزمایش موشکی این کشور را نقض قطعنامه ۱۷۱۸ دانست.

ژاپن بلافاصله پس از آزمایش موشکی کره شمالی خواستار محکومیت این کشور به خاطر نقض قطعنامه شورای امنیت شده بود که با مخالفت چین و روسیه مواجه شد.

ژاپن و ایالات متحده در نهایت برای محکومیت کره شمالی و حفظ اتفاق نظر در شورای امنیت، مجبور شدند با تعدیل مواضع خود بیانیه ای را که الزام آور نیست امضا کنند.

مطالب مرتبط