'نگرانی از نقض حقوق بشر در کردستان عراق'

اربیل
Image caption کردستان عراق در مقایسه با نقاط دیگر این کشور از امنیت بیشتری برخوردار است

عفو بین الملل که یک نهاد مدافع حقوق بشر است، نیروهای امنیتی در منطقه خود مختار کردستان در شمال عراق را متهم به زیر پا گذاشتن قانون کرده و از مقامات منطقه خواسته است این نیروها را مهار کنند.

در گزارش این نهاد که بر اساس مطالعات و بررسی هایی است که در سال 2008 در کردستان عراق به عمل آمده، گفته شده که نیروهای امنیتی مرتبا از قدرت خود استفاده نادرست می کنند.

عفو بین الملل از دولت کردستان عراق خواسته که خواستار جوابگویی مسببین نقض حقوق بشر در منطقه شوند.

در گزارش گفته شده که نیروهای امنیتی بدون حکم جلب، افراد را دستگیر کرده و غالبا دلیل دستگیری اشخاص ذکر نشده و آنان دسترسی به وکیل ندارند.

البته عفو بین الملل از دولت محلی برای آزادی صدها زندان بازداشتی سیاسی در سال گذشته میلادی تقدیر کرده است. بسیاری از این افراد بدون تفهیم اتهام، سال ها در زندان بودند.

در این گزارش یادآوری شده که در حالی که منطقه کردستان از خونریزی ها و خشونت های دیگر نقاط عراق مصون مانده، ولی مشکلاتی مانند بازداشت های خودسرانه، شکنجه و حمله به روزنامه نگاران در این منطقه وجود دارد.

نویسندگان گزارش همچنین توجه را به خشونت علیه زنان در کردستان عراق جلب کرده و معتقدند مقامات محلی باید برای حفاظت از زنان در برابر کسانی که می خواهند آنان را کنترل کنند ( اکثرا خویشاوندان مرد) ، تلاش بیشتری کنند.

نظر تهیه کنندگان گزارش این است که مقامات کردستان نتوانسته اند اهرم های امنیتی دو حزب اصلی سیاسی کردهای عراقی را در منطقه، مهار کنند.

منطقه خودمختار کردستان عراق، جدا از دولت مرکزی در بغداد، اداره می شود. این ناحیه دارای قانون و نیز نیروی پلیس مخصوص خود است و از هنگام اشغال عراق توسط نیروهای به رهبری آمریکا در مقایسه با سایر نقاط این کشور، از وضعیت امنیتی بهتری برخوردار است.