دزدان دریایی سومالیایی چهار کشتی دیگر را ربودند

کشتی یونانی
Image caption کشتی یونانی با 22 خدمه به اشغال دزدان دریایی در آمده است

دزدان دریایی که در آبهای نزدیک به سواحل سومالی فعالیت دارند، چهار کشتی دیگر را در طی 48 ساعت گذشته ربوده اند.

دزدیدن این کشتی ها در حالی است که نیروهای دریایی بین المللی تلاش می کنند امنیت حرکت کشتی ها در اقیانوس هند و خلیج عدن را افزایش دهند.

یک کشتی 5 هزار تنی که با پرچم کشور توگو حرکت می کرد، چهارمین کشتی است که در ظرف دو روز اخیر به اشغال دزدان دریایی در آمده است.

کشتی دیگری که با پرچم یونان در حرکت بود با دست کم 22 خدمه به گروگان گرفته شده است.

پیشتر اعلام شده بود که دو کشتی ماهیگیری مصری نیز که حامل 20 نفر بودند در خلیج عدن ربوده شده اند.

مقامات سازمان ناتو می گویند یک کشتی دیگر نیز که با پرچم لیبریا حرکت می کرد از طرف چند کشتی کوچک هدف آتشباری قرار گرفت ولی موفق به فرار شد.

سردسته های دزدان دریایی که معمولا به امید گرفتن باج کلان با گروگان های خود خوشرفتاری می کنند، تهدید کرده اند که انتقام کشته شدن همدستانشان در جریان حمله نیروهای ویژه فرانسوی و آمریکایی را خواهند گرفت.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است آمریکا برای جنگ با دزدی دریایی با کشورهای دیگر جهان همکاری خواهد کرد.

تحلیلگران می گویند کاملا روشن است که عملیات اخیر برای نجات گروگان های فرانسوی و آمریکایی که به قیمت جان چند نفر از دزدان دریایی تمام شد، موجب هراس آنان نشده است.

دزدی دریایی در هفته های اخیر به دلیل ربوده شدن یک کشتی آمریکایی موسوم به مرسک آلاباما که در آبهای اقیانوس هند ربوده شده بود و نیز یک قایق تفریحی با مسافران فرانسوی، مورد توجه رسانه ها بوده است.

عملیات ویژه نیروهای فرانسوی و آمریکایی به نجات مسافران این کشتی ها انجامید ولی این موضوع سبب شد که در مورد امنیت کشتی رانی ابراز نگرانی شده و لزوم همکاری مشترک کشورها برای مقابله با دزدی دریایی مطرح شود.

مطالب مرتبط