استقبال کاسترو از تغییرات آمریکا در قبال کشورش

فیدل کاسترو
Image caption فیدل کاسترو هنوز در کوبا صاحب نفوذ زیادی است

فیدل کاسترو رئیس جمهور سابق کوبا مقررات تازه دولت آمریکا که اجازه سفرهای نامحدود خانوادگی به آن کشور و ارسال وجه نقد به کوبا را می دهد "هرچند کم اما مثبت" خوانده است.

وی در مقاله ای که در یک وبسایت دولتی کوبا منتشر شد از این تغییرات که روز دوشنبه توسط دولت اوباما اعلام شده بود استقبال کرد.

این تغییرات به آمریکایی های کوبایی الاصل اجازه می دهد آزادانه تر به کوبا سفر کنند و پول بیشتری برای بستگانی که آنجا زندگی می کنند بفرستند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ماه گذشته با امضای لایحه ای برخی از تحریم های اقتصادی علیه کوبا را تخفیف داد. آقای اوباما اکنون برای شرکت در اجلاسی با رهبران منطقه ای که قرار است در ادامه هفته جاری در ترینیداد برگزار شود آماده می شود.

به گفته کاخ سفید این تغییرات عمل به قول هایی است که آقای اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی اش داده بود و به نزدیک کردن خانواده های کوبایی که دو دسته شده اند کمک می کند.

آقای کاسترو که 82 سال دارد گفت تغییرات بیشتری از جمله حذف سیاست "پای تر، پای خشک" لازم است. براساس این سیاست کوبایی هایی که در حال گریز به آمریکا هستند اگر در دریا دستگیر شوند به کوبا بازدگردانده خواهند شد اما اگر پایشان به خشکی برسد آمریکا اجازه اقامت آنها را می دهد.

رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه همزمان با اعلام این تغییرات گفت که هدف آنها تشویق دموکراسی و حقوق بشر در کوباست.

آقای گیبز همچنین از لغو ممنوعیت شرکت های مخابراتی آمریکا برای فعالیت در کوبا خبر داد.

کوین کانالی، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید این اقدام به افزایش تبادل اطلاعات میان این جزیره و جهان خارج به وسیله اینترنت کمک خواهد کرد.

آقای اوباما همچنین از آمادگی خود برای گفتگو با رهبران کوبا خبر داده ولی گفته تنها زمانی همه تحریم های این کشور را لغو می کند که حکومت کمونیستی آن برای برگزاری انتخابات آزاد اعلام آمادگی کند.

رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا نیز برای گفتگوی بدون شرط با آمریکا ابراز آمادگی کرده است.

رائول کاسترو سال گذشته رسما زمام قدرت را از فیدل کاسترو تحویل گرفت.

آمریکا اعمال محدودیت ها بر کوبا را پس از به قدرت رسیدن آقای کاسترو در سال 1959 شروع کرد، زمانی که کوبا به تنها کشور کمونیستی در قاره آمریکا بدل شد.

مطالب مرتبط