انتخابات یک ماهه هند آغاز شد

Image caption در انتخابات پنج مرحله ای هند 714 میلیون نفر واجد شرایط برای رای دادن هستند

دور اول انتخابات عمومی هند که یک ماه طول خواهد کشید، به پایان رسید.

در این دور میلیون ها نفر در 124 حوزه در سراسر این کشور، از جمله برخی نواحی پرتنش در شمال و مرکز هند مانند جامو و کشمیر، آراء خود را به صندوق ها ریختند. میزان استقبال مردم یکنواخت توصیف شده و رای دهندگان به طور ممتد در طی زمان مجاز رای گیری در حوزه ها حضور داشته اند.

همچنین گزارش هایی مبنی بر حمله شورشیان مائویست در چند مورد نیز گزارش شده است.

در انتخابات یک ماهه هند که در پنج مرحله برگزار می شود، بیش از 700 میلیون نفر حائز شرایط رای دادن هستند. نتایج انتخابات در روز 16 ماه مه اعلام می شود و پارلمان جدید این کشور نیز از روز دوم ژوئن کار خود را آغاز خواهد کرد.

در انتخابات جاری، دولت ائتلافی هند که اکثریت آن در اختیار اعضاء حزب کنگره است با چالش ائتلافی تحت رهبری اعضاء حزب بی جی پی (BJP) مواجه هستند.

همچنین این دو جبهه عمده، با یک "جبهه سوم" متشکل از احزاب کمونیست و احزاب منطقه ای و محلی در رقابت هستند و رقابت به اندازه ای نزدیک است که کارشناسان قادر به پیش بینی قاطع نتیجه انتخابات نبوده اند.

در بسیاری از حوزه های رای گیری، مردم با وجود درجه حرارت بالای هوا به پای صندوق های رای رفتند.

با وجود برقراری تدابیر شدید امنیتی و اجرای یک عملیات امنیتی گسترده با کمک بیش از دو میلیون مامور حفظ امنیت در سراسر انتخابات، دو حوزه در استان های اوریسا و بیهار مورد حمله شورشیان مائویست قرار گرفت.

در ایالت شمالی اوتار پرادش که بیشترین تعداد کرسی را در پارلمان ملی هند در اختیار دارد هزاران سرباز در وضعیت آماده باش قرار داشتند.