پرز: حمله به ایران کارساز نخواهد بود

بنا به نوشته روزنامه هاآرتص چاپ اسرائیل، شیمون پرز، رییس جمهور، در دیدار با فرستاده ویژه آمریکا به خاور میانه گفته است که برخورد با ایران راه حل نظامی ندارد.

هاآرتص نوشته که شیمون پرز روز پنجشنبه 27 فروردین (16 آوریل) به جرج میتچل فرستاده ویژه آمریکا به منطقه خاور میانه گفته است "همه صحبتها در باره احتمال حمله اسرائیل به ایران نادرست است."

او همچنین گفت راه حل مسئله ایران یک راه حل نظامی نیست، بلکه پیشرفت در این زمینه به همکاری بین المللی بستگی خواهد داشت.

این در حالی است که در گذشته شیمون پرز و دیگر مقامات سیاسی، نظامی و امنیتی اسرائیلی بارها ایران را به حمله نظامی تهدید کرده اند.

محمد خزایی نماینده ایران در سازمان ملل متحد اخیرا باری دیگر رسما از تهدیدات نظامی اسرائیل علیه ایران شکایت کرده است. در همین حال مقامات نظامی ایران هم گفته اند هر گونه حمله احتمالی اسرائیل را بی پاسخ نخواهند گذاشت.

برخی ناظران در ایران معتقدند اظهارات ضد و نقیض مقامات اسرائیلی در خصوص حمله یا عدم حمله به ایران به نوعی تداوم جنگ روانی علیه آن کشور محسوب می شود.

جرج میتچل با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و آویگدور لیبرمن وزیر خارجه تندرو اسرائیل هم دیدار خواهد کرد. تاکید او بر ادامه تعهد آمریکا به حفظ امنیت اسراییل گزارش شده است.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا دیروز (26 فروردین / 15 آوریل) گفته بود حمله به ایران تنها به وحدت گروههای سیاسی مختلف و تشدید نفرت مردم نسبت به اسراییل خواهد انجامید.

وی گفت تنها راه متوقف کردن برنامه تحقیقات هسته ای ایران افزایش هزینه های آن است، از جمله از طریق افزایش تحریمهای اقتصادی.

مطالب مرتبط