جدال تبلیغاتی مصر و حزب الله ادامه دارد

حسن نصرالله
Image caption حسن نصرالله دولت مصر را موظف به حمایت از حماس دانسته است

از شدت جنگ لفظی بین دولت مصر و جنبش حزب الله لبنان کاسته نشده است.

این جدال با بازداشت یکی از اعضای ارشد گروه شیعه حزب الله توسط ماموران مصری آغاز شد که او را به راه اندازی یک شبکه زیرزمینی متهم کرده اند اما ادامه آن نمایشگر جنبه ای از تنش های موجود در منطقه همرمان با نخستین دور سفر خاورمیانه ای جورج میچل به عنوان مامور دولت آمریکا برای برقراری صلح در این منطقه است.

نزاع لفظی مصر و حزب الله باعث رویارویی مستقیم بین مصر، یعنی رهبر جهان عرب سنی مذهب، و گروه شیعی حزب الله در لبنان شده و در عین حال، از شکاف هایی بنیادین تر در منطقه حکایت دارد.

البته در این ماجرا نمی توان به سادگی واقعیات را از اتهامات تشخیص داد اما آنچه که روشن به نظر می رسد و حزب الله هم به آن اعتراف کرده این است که سامی شهاب، از اعضای این گروه، در مصر بازداشت شده است.

به گفته سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، این فرد در عملیات ارسال تدارکات از جمله تسلیحات برای جنبش حماس در نوار غزه شرکت داشته است.

از زمان بازداشت سامی شهاب، چند تن دیگر از جمله تعدادی مصری، چند شهروند لبنانی و، به گفته برخی رسانه های گروهی مصر، شماری عوامل ایران نیز توسط ماموران مصری بازداشت شده اند.

Image caption حزب الله از حمایت گسترده ایران برخوردار است

در عین حال، اثبات نقش مستقیم ایران در این ماجرا تقریبا ناممکن است.

دولت مصر این ماجرا را به عنوان کشف شبکه ای مخفی معرفی کرده است که در خاک این کشور فعالیت داشته و احتمالا هدف دست زدن به عملیاتی در داخل مصر را دنبال می کرده است.

در مقابل، جنبش حزب الله حمایت از حماس را اقدامی مشروع می داند و معتقد است که در واقع، دولت مصر می بایست خود در این زمینه اقدام می کرد.

در جریان حمله اسرائیل به نوار غزه در اوایل سال میلادی جاری، حزب الله دولت مصر را به خاطر آنچه که همدستی با اسرائیل می خواند به شدت محکوم می کرد و اینک دولت مصر فرصت آن را یافته است تا این حملات لفظی را جبران کند.

البته حزب الله لبنان از حمایت محکم ایران برخوردار است و به نظر بسیاری از کارشناسان، نبرد لفظی مصر و حزب الله تنها منعکس کننده ناخشنودی این دو از یکدیگر نیست بلکه نشانه درگیری وسیع تری است که از نقش بزرگتر ایران در گسترش نفوذ و حضور خود در منطقه ناشی می شود.

مطالب مرتبط