روسیه به عملیات امنیتی در چچن پایان می دهد

مقامات روسی می گویند که این کشور به "عملیات ضد تروریستی" خود در منطقه جنوبی چچن پایان خواهد داد. از زمان فروپاشی شوروی، این منطقه شاهد دو جنگ علیه شورشیان جدائی طلب بوده است.

کمیته ملی مبارزه با تروریسم در روسیه با ابلاغ این خبر در رسانه ها گفت که این تصمیم با هدف عادی سازی شرایط منطقه اتخاذ شده است.

ماه گذشته دیمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه از دستگاه های امنیتی کشور خواست تا متوقف کردن عملیاتی را که بیش از یک دهه در منطقه به طول انجامیده است را در نظر بگیرند.

او در بیانیه ای که از طریق تلویزیون دولتی پخش شد، خطاب به مقامات امنیتی روسیه گفت: "ما باید امکانات تازه ای برای سرمایه گذاری و کارآفرینی فراهم کنیم."

کمیته مبارزه با تروریسم، هنوز درباره چگونگی خروج نیروهای مستقر در جمهوری چچن و یا لغو محدودیت های امنیتی شامل ایست های بازرسی و حکومت نظامی که در منطقه اعمال می شود، اطلاعاتی نداده است.

بحران چچن از سال ۱۹۹۴، زمانی که ارتش روسیه نخستین بار برای سرکوب شورش جدایی طلبان به منطقه اعزام شد و چریک ها حملاتشان راتشدید کردند، آغاز شد.

جدايی طلبان چچنی در خلال بيش از ده سال گذشته به تلاش برای استقلال از روسيه ادامه داده اند.

پس از حملات یازده سپتامبر در آمریکا، مسکو جنگ بر ضد جدایی طلبان چچن را بخشی از مبارزه بین المللی بر ضد تروریسم توصیف می کند و اصرار دارد که سیاست سخت گیرانه اش موثر بوده و صلح را به منطقه بازگردانده است.

هنوز هم نشانه های درگیری های خشونت آمیز در منطقه مشاهده می شود اما از سال 2004 حمله های مهلک و جدی کمتر شده است.

گروه های مدافع حقوق بشر، رمضان قدیرف رئیس جمهور جمهوری چچن که از سوی دولت روسیه حمایت می شود را متهم کرده اند که علیه شورشیان به روش های بی رحمانه متوسل می شود.

مطالب مرتبط