حمایت اوباما از نبرد مکزیک با کارتل ها

اوبا و کالدرون
Image caption اوباما و کالدرون قرار است در موردمسائل مختلف از جمله معضل مواد مخدر گفتگو کنند

رئیس جمهوری آمریکا در آغاز دیدار از مکزیک گفته است که کشورش "شریک کامل" مکزیک در نبرد علیه کارتل های مواد مخدر خواهد بود.

وی گفت آمریکا باید برای کاهش قاچاق سلاح و پول از طریق مرز جنوبی خود به مکزیک بکوشد، پدیده ای که گفته می شود از عوامل خشونت های مربوط به مواد مخدر در مکزیک است.

آقای اوباما قرار است در مورد طیف گسترده ای از مسائل با فلیپه کالدرون رئیس جمهوری مکزیک گفتگو کند که از جمله شامل اقتصاد می شود.

وی در مراسم استقبال از خود پس از ورود به مکزیکوسیتی گفت: "در زمانی که دولت مکزیک چنین شجاعانه به جنگ کارتل های مواد مخدر که هر دو سوی مرز را مبتلا کرده اند می رود، کاملا حیاتی است که آمریکا به عنوان شریکی کامل (با مکزیک) برای حل مساله قدم بردارد."

آقای کالدرون نیز گفت که آمریکا و مکزیک به عنوان دو متحد در این نبرد پیروز خواهند شد.

به گفته مقام های مکزیکی ساعاتی پیش از ورود آقای اوباما، 15 مرد مسلح و یک سرباز در جریان تیراندازی در جنوب مکزیک کشته شدند.

وزارت دفاع مکزیک گفت یک گشتی مواد مخدر در ناحیه کوهستانی و دورافتاده گوئررو زیر آتشبار مردان مسلح قرار گرفتند.

تحلیلگران می گویند آقای اوباما با انجام این سفر می خواهد با رئیس جمهوری مکزیک همبستگی نشان دهد.

با این حال استفان گیبز خبرنگار بی بی سی در "مکزیکو سیتی" پایتخت مکزیک می گوید اکثر مکزیکی ها بیشتر نگران وضع اقتصادی هستند.

خبرنگار ما می گوید 80 درصد صادرات مکزیک به آمریکا صورت می گیرد و میلیون ها خانواده مکزیکی به وجوه نقدی که بستگانشان از شمال مرز می فرستند تکیه دارند.

آقای اوباما روز پنجشنبه وارد مکزیک شد که تنها محل توقف او پیش از شرکت در اجلاس سران کشورهای قاره آمریکاست که در ترینیداد و توباگو برگزار می شود.

پیشتر در سال جاری پس از انتشار گزارشی توسط ارتش آمریکا که می گفت خشونت های مربوط به مواد مخدر، مکزیک را در معرض خطر بدل شدن به یک کشور هرج و مرج زده قرار داده است، روابط دو کشور دچار تنش شد.

اما دولت اوباما با فلیپه کالدرون همبستگی نشان داده است.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در جریان سفری در ماه مارس به مکزیک گفت که بخشی از مسئولیت مشکل مواد مخدر مکزیک متوجه آمریکاست.

وی گفت که "اشتهای سیری ناپذیر" آمریکا در مصرف مواد مخدر به تجارت آن دامن می زند و اینکه آمریکا در متوقف کردن جریان سلاح به مکزیک از این کشور "ناتوان" است.

طی دو سال گذشته حدود هشت هزار نفر در مکزیک در نبرد گروه های تبهکار بر سر کنترل مسیرهای قاچاق مواد مخدر به آمریکا کشته شده اند.

آقای اوباما صدها مامور پلیس فدرال را با تجهیزات پیشرفته تجسسی و سگ های ویژه کشف مواد مخدر برای کمک به دولت مکزیک اعزام کرده است.

آمریکا روز چهارشنبه سه سازمان مکزیکی را در فهرست سازمان های مظنونی که در قاچاق مواد مخدر دست دارند قرار داد و آقای اوباما نیز یک مقام ارشد این کشور را مسئول جلوگیری از ورود خشونت های مواد مخدر از مکزیک به آمریکا کرد.

آقای اوباما ماه گذشته گفت: "این چیزی است که ما خیلی جدی می گیریم و قصد داریم همچنان برای حل آن همت گماریم."

خبرنگاران می گویند که آقای اوباما و آقای کالدرون همچنین احتمالا در مورد اصلاحات در زمینه مهاجرت و راه های افزایش تجارت میان دو کشور بحث خواهند کرد.