سودان 'مقداری کمک برای دارفور قبول می کند'

جان کری و محمد الحسن رئیس مجلس سودان در خارطوم
Image caption جان کری نگفت آیا گروه های اخراج شده اجازه بازگشت خواهند یافت یا نه

جان کری عضو سنای آمریکا می گوید دولت سودان که پیشتر گروه های امدادرسان را از منطقه دارفور اخراج کرده بود موافقت کرده است مجوز ورود مقداری کمک به آنجا را صادر کند.

اما آقای کری در جریان سفری به سودان تاکید کرد که از سرگیری تنها بخشی از کمک ها برای رفع نیازهای آوارگان دارفور کافی نخواهد بود.

سودان پس از آنکه دادگاه بین المللی جزائی در لاهه دستور بازداشت رئیس جمهور این کشور را صادر کرد، دستور اخراج گروه های امدادرسانی را داد.

یک مقام سودانی به طور ضمنی اشاره کرده است که به گروه های اخراج شده اجازه داده نخواهد شد به دارفور بازگردند.

آقای کری که رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکاست پس از دیدار با مقام های بلندپایه سودانی گفت که بخشی از روند ارسال کمک های انساندوستانه دوباره احیا خواهد شد.

اما وی افزود: "من امروز به کلیه مقام هایی که با آنها دیدار کردم می گویم که احیای نسبی ظرفیت کمک رسانی کافی نیست."

'گروه های تازه'

سودان در ماه مارس پس از صدور حکم جلب عمرالبشیر، رئیس جمهور سودان، توسط دادگاه بین المللی جزائی، 13 گروه امدادرسانی خارجی را اخراج کرد.

آقای بشیر به سازمان دادن عملیات خشونت بار علیه غیرنظامیان دارفور متهم است، جایی که نیروهای او از سال 2003 سرگرم مقابله با شورشیان سیاهپوست بوده اند.

سازمان ملل می گوید که تا 300 هزار نفر در این مناقشه کشته شده و دو میلیون و 700 هزار نفر از خانه هایشان آواره شده اند.

آقای بشیر اتهامات دادگاه بین المللی جزائی (آی سی سی) را به عنوان یک "دسیسه استعماری نو" رد کرده است.

بازدید آقای کری از سودان یک هفته پس از آن صورت می گیرد که اسکات گریشن فرستاده ویژه باراک اوبا در امور سودان به آنجا سفر کرد.

وی گفت "از این واقعیت دلگرم شده است که کلیه اعضای دولت به من گفتند که آماده هستند ... برای رسیدن به صلح در دارفور وارد مذاکره شوند."

وی افزود: "اما همه ما تشخیص داده ایم که شورشیان نیز باید چنین کنند."

آقای کری نگفت که آیا هیچ یک از گروه های اخراج شده که از سوی سودان به جاسوسی برای آی سی سی متهم شده بودند اجازه بازگشت خواهند یافت یا نه.

اما نماینده سودان در سازمان ملل گفت که این سازمان ها "یک پرونده بسته هستند."

عبدالمحمود عبدالحلیم به خبرگزاری رویتر گفت: "ما با اسکات گرشین و جان کری صحبت کرده ایم که دولت می تواند گروه های تازه امدادرسانی را - آنهایی که به آرمان های انساندوستانه متعهد هستند - بپذیرد."