پاکستان برای مقابله با تندروها کمک خارجی دریافت می کند

اجلاس توکیو
Image caption هدف اجلاس توکیو کمک به پاکستان در مبارزه با اسلامگرایان افراطی بوده است

دولت پاکستان برای مقابله با شورشیان مسلح وابسته به گروه های تندرو اسلامگرا از کمک مالی خارجی برخوردار می شود.

روز جمعه، 17 آوریل (28 فروردین)، شرکت کنندگان در اجلاس بین المللی پاکستان که با حضور مقامات ارشد و نمایندگان حدود چهل کشور و سازمان بین المللی در توکیو، پایتخت ژاپن، برگزار شده بود متعهد شدند که در مجموع مبلغی معادل پنج میلیارد دلار را به منظور حمایت از دولت پاکستان در مقابله با گروه های مسلح و کمک به ثبات سیاسی و اقتصادی طی دو سال آینده در اختیار این کشور قرار دهند.

دولت ژاپن پیش از برگزاری این اجلاس، که به ابتکار این کشور و همکاری بانک جهانی برگزار شد، ابراز امیدواری کرده بود که شرکت کنندگان با اعطای چهار میلیارد دلار به پاکستان موافقت کنند اما نتیجه اجلاس بهتر از آن بود که پیش بینی می شد.

ژاپن و ایالات متحده هر کدام تامین یک میلیارد دلار از این مبلغ را برعهده گرفته اند.

خبر اعطای کمک مالی به پاکستان در حالی انتشار می یابد که رکود اقتصاد جهانی بر شرایط اقتصادی این کشور تاثیر منفی گذاشته و باعث نگرانی در این مورد شده است که گروه های تندرو وابسته به طالبان و القاعده ممکن است از این وضعیت برای ایجاد بی ثباتی سیاسی در این کشور بهره برداری کنند.

ژاپن که میزبانی این اجلاس را برعهده داشت، گفته بود که بدون کمک مالی به پاکستان، این کشور قادر به مبارزه موثر علیه افراط گرایی نیست در حالیکه ادامه نا امنی در پاکستان مانع از برقراری ثبات در افغانستان می شود و امنیت تمامی منطقه را به مخاطره می اندازد.

تارو آسو، نخست وزیر ژاپن، در سخنانی در اجلاس توکیو به لزوم استقرار امنیت در افغانستان و پاکستان اشاره کرد و گفت "ثبات در منطقه مرزی دو کشور کلید موفقیت است" و از کشورهای جهان خواست تا از تلاش دولت های پاکستان و افغانستان برای خاتمه دادن به نا آرامی در این منطقه حمایت کنند.

Image caption ژاپن حمایت از پاکستان را برای حفظ امنیت خود و منطقه لازم می داند

در اجلاس توکیو، آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، اعلام داشت که دولت این کشور به مقابله جدی علیه تندروهای مسلح متعهد است و بر تلاش خود در این زمینه خواهد افزود و وعده داد که برنامه اصلاحات اقتصادی را هم به طور جدی دنبال کند.

ریچارد هولبروک، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان که در این اجلاس شرکت داشت از نتیجه کنفرانس توکیو ابراز خرسندی کرد و به خصوص از تعهد مالی دو کشور عربستان سعودی و امارات متحده عربی در تامین منابع مورد نیاز پاکستان ستایش به عمل آورد.

پیش از این بانک جهانی و صندوق بین المللی پول هم در پاسخ به درخواست پاکستان برای دریافت سی میلیارد دلار کمک جهت اجرای طرح های عمرانی در خلال ده سال آینده، نزدیک به هشت میلیارد دلار را برای کمک به بهبود اقتصاد بحران زده پاکستان اختصاص داده بودند که طی دو سال آینده در اختیار این کشور قرار می گیرد.

حضور ایران در توکیو

اجلاس توکیو از دو نشست صبح و بعد از ظهر تشکیل یافته بود که جلسه صبح، تحت عنوان "دوستان پاکستان دموکراتیک" با حضور وزیران کشورهای شرکت کننده و به ریاست پاکستان، و جلسه بعد از ظهر با عنوان اجلاس کشورهای کمک کننده به پاکستان با شرکت نمایندگان کشورهای و سازمان های مختلف و به ریاست مشترک ژاپن و بانک جهانی برگزار شد.

در جلسه صبح جمعه، شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان تعهد کشور خود به پیشبرد دموکراسی، اصلاحات اقتصادی و مبارزه با تروریسم را مورد تاکید قرار داد.

وی گفت از کشورهای دوست پاکستان انتظار دارد تا از این کشور به عنوان "کشور خط مقدم جبهه" در جنگ علیه افراط گرایی و تروریسم حمایت کنند.

Image caption متکی از تدوین طرحی برای حل مساله افغانستان خبر داده است

آقای قریشی گفت که کشور او با کمبود بودجه به مبلغ چهار میلیارد دلار مواجه است و افزود که با دریافت این مبلغ کمک خارجی، انتظار می رود نرخ رشد اقتصادی پاکستان به جای 2.5 درصد پیش بینی کنونی به حدود 7 درصد افزایش یابد.

از سوی ایران، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه، در اجلاس توکیو شرکت داشت و در سخنانی گفت که کمک به پاکستان نه تنها برای این کشور، بلکه برای تمامی کشورهای منطقه اهمیت دارد.

آقای متکی اظهار داشت که مبارزه با تروریسم مرز جغرافیایی نمی شناسد و زمان آن فرا رسیده است که نگرشی جدید و واقعی در مورد کمک به پاکستان اتخاذ شود و افزود که کمک به پاکستان به منزله کمک به مبارزه ای همگانی علیه گسترش تروریسم است و هشدار داد که "آنانی که به تروریست ها حق السکوت می پردازند تصور می کنند اقدامات افراط گرایان به آنان نخواهد رسید."

وزیر امور خارجه ایران در سخنان خود به وضعیت افغانستان نیز پرداخت و گفت که جمهوری اسلامی با همکاری کشورهای منطقه "ایده های حل بحران افغانستان با تمرکز بر ظرفیت منطقه ای" را تدوین می کند.

منوچهر متکی نحوه برخورد با مشکلات افغانستان از زمان سقوط طالبان را مورد انتقاد قرار داد و گفت "اگر سیاست ها در برخورد با بحران افغانستان در هفت سال گذشته درست انتخاب می شد، امروز شاهد شرایط جاری در پاکستان نبودیم و معتقدیم که زمان تغییر عملی در سیاست های غلط گذشته فرا رسیده است."

مطالب مرتبط