اوباما عاملان "شکنجه" سیا را محکوم نمی کند

Image caption مدافعین حقوق بشر می گویند فهرست تایید شده حکم شکنجه را دارد

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته است ماموران سیا که در بازجویی از مظنونان به دست داشتن در اقدامات تروریستی از روش های بسیار خشن استفاده می کردند، مورد پیگرد قانونی قرار نخواهند گرفت.

آقای اوباما گفته است از آنجایی که ماموران سیا مطابق توصیه های قانونی زمان عمل می کردند نباید محاکمه شوند.

تصمیم آقای اوباما در حالی اعلام شد که وزارت دادگستری آمریکا، مدارکی شامل توصیه های حقوقی منتشر کرده است که سازمان سیا در طول ریاست جمهوری جورج بوش دریافت کرده بود.

این مدارک شامل فهرست شیوه های خشن بازجویی بوده است که ماموران سیا می توانستند به لحاظ قانونی از آنها استفاده کنند.

فعالان حقوق بشر از این تصمیم آقای اوباما انتقاد کرده و گفتند فهرست تایید شده شامل اقداماتی است که طبق قوانین بین المللی از آنها به عنوان "شکنجه" یاد می شود.

تام پارکر از سازمان عفو بین الملل گفت: " طبق قوانین آمریکا، شکنجه غیر مجاز است. طبق موازین حقوق بین الملل هم شکنجه غیر مجار است. آمریکا موظف است افرادی را که مرتکب چنین اعمالی می شوند مورد پیگرد قانونی قرار دهد."

آقای اوباما استفاده از روش هایی مانند فرو بردن سر زندانیان زیر آب و القای احساس خفگی (Waterboarding) یا ایستاده و بیدار نگهداشتن طولانی مدت زندانیان با دست و پای بسته (Sleep deprivation) را ممنوع کرده است.

سازمان عفو بین الملل گفته است که به نظر می رسد وزارت دادگستری "کارت سفید مصونیت از مجازات" را به عاملان شکنجه داده است.

سازمان حقوق مدنی که برای دفاع از حقوق بازداشت شدگان مظنون به دست داشتن در اعمال تروریستی مبارزه می کند نیاز از تصمصم باراک اوباما ابراز ناخرسندی کرد و گفت: " یکی از بزرگترین نارضایتی های این سازمان این است که این دولت در مورد جرائمی که مقامات سابق دولت پیشین مرتکب شده اند، از قانون پیروی نمی کند."

اما مایکل هیدن، رئیس سابق سیا در دولت بوش گفت که اقدام کاخ سفید در پیگرد ماموران این سازمان فعالیتهای امنیتی را تضعیف می کند و می تواند سازمان های اطلاعات خارجی را از دادن اطلاعات به سیا منصرف کند.

در دولت آقای اوباما، سازمان سیا کماکان از حق زندانی کردن مظنونان "به طور موقت و کوتاه مدت" برخوردار خواهد بود.

مطالب مرتبط