نتانیاهو 'شریکی برای صلح نیست'

عباس و میچل در کرانه باختری
Image caption عباس قبلا گفته بود که نتانیاهو هرگز به صلح با فلسطینیان اعتقادی نداشته است

یک مذاکره کننده ارشد فلسطینی گفته است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر جدید اسرائیل تا زمانی که از تشکیل یک کشور فلسطینی حمایت نکرده، شریکی برای صلح نخواهد بود.

صائب عریقات پس از آن اظهار نظر می کرد که جورج میچل فرستاده آمریکا با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه باختری دیدار کرد. آقای میچل یک روز پیشتر با مقام های اسرائیلی گفتگو کرده بود.

صائب عریقات گفت که درخواست تازه نتانیاهو دایر بر اینکه فلسطینی ها اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی به رسمیت بشناسند، هدفی به جز متوقف کردن فرآیند گفتگوها ندرد.

آقای نتانیاهو تاکنون از ایجاد یک کشور فلسطینی حمایت نکرده است.

آقای عریقات همچنین دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا را ترغیب کرد که به عنوان میانجیگری "منصف" عمل کند.

آقای میچل درحال انجام اولین بازدید خود از منطقه از زمان به قدرت رسیدن ائتلاف تحت رهبری نتانیاهو در اسرائیل است.

وی پس از ملاقات با اسرائیلی ها و فلسطینی ها در روزهای پنجشنبه و جمعه بر تعهد کشورش بر راه حلی مبتنی بر ایجاد دو کشور تاکید کرد.

همزمان با دیدار او با رهبران اسرائیلی در روز پنجشنبه، یک مقام ارشد در دفتر نتانیاهو گفت که نخست وزیر به جورج میچل گفته است که اسرائیل "از فلسطینی ها انتظار دارد ابتدا اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی به رسمیت بشناسند تا بعد درباره دو کشور برای دو مردم گفتگو شود."

براساس موافقتنامه های قبلی، فلسطینی ها حق موجودیت کشور اسرائیل را به رسمیت شناخته اند.

اما خبرنگاران می گویند که شناسایی اسرائیل به عنوان یک کشور یهودی به معنی انصراف فلسطینی ها از یکی از خواسته های اصلی شان در گفتگوهای "وضعیت نهایی" دایر بر "حق بازگشت" آوارگان فلسطینی خواهد بود.

آقای عریقات در بیانیه ای پس از ملاقات روز جمعه، گفت که شرط تازه اسرائیلی ها "هیچ هدفی به جز توقف پیشرفت به سوی مذاکرات را دنبال نمی کند."

وی گفت: "سازمان آزادی بخش فلسطین قبلا کشور اسرائیل را به رسمیت شناخته است. نتانیاهو حتی از ذکر یک کشور فلسطینی خودداری می کند."

Image caption میچل یک روز پیشتر با مقام های اسرائیلی دیدار کرده بود

او افزود: "تا زمانی که دولت نتانیاهو به گونه ای بی ابهام بر حمایت خود از یک راه حل دو کشوری صحه نگذاشته است، تعهدات اسرائیل در زمینه نقشه راه (صلح) را اجرا نکرده و به موافقتنامه های قبلی پایبندی نشان نداده است، شریک صلح فلسطینی ها نخواهد بود."

آقای میچل گفت ابتکار عمل سال 2002 صلح اعراب - که براساس آن کشورهای عرب می گویند در ازای عقب نشینی کامل اسرائیل از کرانه باختری و غزه آن کشور را به رسمیت خواهند شناخت - باید مبنای گفتگوهای صلح باشد.

وی گفت: "یک راه حل دو کشوری تنها راه حل است."

اما در جریان ملاقات های پنجشنبه، آویگدور لیبرمن وزیر خارجه راستگرای اسرائیل، گفت که رویکرد قدیمی نسبت به فرآیند صلح اسرائیلی- فلسطینی "بی نتیجه" بوده است و به ایده های تازه نیاز است.

آقای عریقات در بیانیه خود همچنین از اسرائیل خواست به قول خود برای منجمد کردن ساختمان سازی در شهرک های یهودی نشین کرانه باختری وفادار باشد.

این شهرک ها براساس احکام بین المللی غیرقانونی محسوب می شوند، هرچند که اسرائیل این مساله را قبول ندارد.

آقای نتانیاهو گفته است که پیش از تلاش برای ایجاد یک کشور فلسطینی ابتدا باید وضعیت اقتصادی در منطقه اشغالی کرانه باختری بهبود یابد.

رهبر فلسطینیان قبلا خواستار فشار جامعه جهانی بر دولت جدید اسرائیل شده است.

محمود عباس چند هفته پیش گفت که بنیامین نتانیاهو هرگز به صلح با فلسطینیان اعتقادی نداشته است و اینکه او هرگز راه حل مبتنی بر وجود دو کشور فلسطین و اسرائیل در همسایگی یکدیگر را نپذیرفته و هیچ توافقنامه ای را در این زمینه امضا نکرده است و در نظر ندارد شهرک سازی در اراضی اشغالی را متوقف کند.

مطالب مرتبط