اوباما در پی 'شراکت برابر' با همه کشورهای قاره آمریکا

اوباما درحال دست دادن با چاوز
Image caption اوباما و چاوز در جریان اجلاس دست یکدیگر را فشردند

رئیس جمهوری آمریکا گفته است که این کشور در پی "شروعی تازه" با کوبا و "شراکتی برابر" با کلیه کشورهای قاره آمریکاست.

آقای اوباما در اجلاس سران آمریکا در ترینیداد و توباگو برای رهبران کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب سخنرانی می کرد.

این اجلاس در پی گرم تر شدن روابط آمریکا و کوبا برگزار می شود.

پیشتر هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا از پیشنهاد رئیس جمهوری کوبا برای مذاکره با آمریکا استقبال کرد و گفت که سیاست کشورش در قبال کوبا ناکام مانده است.

شروع تازه

آقای اوباما به رهبرانی که در "بندر اسپانیا" گرد آمده بودند گفت: "آمریکا در پی شروعی تازه با کوباست."

"می دانم که برای فائق آمدن بر چندین دهه بی اعتمادی، راه درازتری هست که باید طی شود، اما گام های خیلی مهمی است که می توانیم در جهت طلوعی تازه برداریم."

اجلاس سران آمریکا با حضور 34 عضو سازمان کشورهای آمریکا (او اِی اس)، کوبا را شامل نمی شود اما رهبران آمریکای لاتین خواستار آن شده اند که کوبا مجددا اجازه شرکت پیدا کند.

رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا روز پنجشنبه گفت او آماده است درباره "همه چیز" از جمله حقوق بشر، زندانیان سیاسی و آزادی مطبوعات با آمریکا گفتگو کند.

Image caption خانم کلینتون از پیشنهاد کوبا برای گفتگو استقبال کرد

این پس از آن بود که آمریکا تحریم های قدیمی علیه کوبا را تخفیف داد که به کوبایی تبارهای آمریکا اجازه می دهد راحت تر به کوبا سفر کنند و برای بستگان خود در آن کشور پول بفرستند.

پیشتر خانم کلینتون در جریان سفر به جمهوری دومینیکن گفت: "ما همچنان در پی راه های سازنده در مسیر پیش رو هستیم زیرا سیاست فعلی (مقابل کوبا) را ناکام می دانیم."

وزیر خارجه آمریکا افزود: "ما از اظهارات او (رائول کاسترو) و حرکتی که به عقیده ما آشتی جویانه است استقبال می کنیم و درحال بررسی جدی این مسال هستیم که چگونه به آن پاسخ دهیم."

دست دادن با چاوز

آقای اوباما خطاب به اجلاس گفت که علیرغم چندین دهه بی اعتمادی او می خواهد با حسی مبتنی بر "شراکت برابر" روابط با کلیه کشورهای آمریکا را پیش ببرد.

او گفت: "من اینجا آمده ام تا فصلی تازه ای از تعامل که در سراسر دوران دولت من ادامه خواهد یافت را شروع کنم."

آقای اوباما پیشتر در جریان یک دیدار تصادفی با هوگو چاوز رئیس جمهور ونزوئلا دست داد.

عکس های منتشره توسط دولت ونزوئلا، آقای چاوز - یکی از منتقدان شدیداللحن دولت بوش - را درحالی که لبخند می زند و دستان آقای اوباما را می فشارد نشان می دهد.

براساس بیانیه دفتر ریاست جمهوری ونزوئلا، آقای چاوز به باراک اوباما گفت: "من هشت سال پیش با همین دست با بوش دست دادم؛ من می خواهم دوست شما باشم."

رهبران اجلاس در جریان گفتگوهای شنبه و یکشنبه همچنین قرار است به مساله نزول اقتصادی و نیازهای انرژی و امنیتی منطقه رسیدگی کنند.

مطالب مرتبط