فرستاده اوباما در قاهره با مبارک دیدار کرد

جورج میچل، فرستاده ویژه باراک اوباما به خاورمیانه با حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر درباره از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه دیدار کرده است.

آقای میچل در اولین سفر خود به منطقه از زمان روی کار آمدن دولت جدید در اسرائیل، پس از مذاکرات خود با رهبران فلسطینی و اسرائیل با مقام های مصری در قاهره دیدار کرده و در این دیدارها بر راه حل دو کشوری تاکید کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر راستگرای اسرائیل هنوز به صورت آشکار از تشکیل کشور مستقل فلسطینی حمایت نکرده و آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل نیز تعهدات پیشین اسرائیل در این مورد را زیر سئوال برده است.

مقام های فلسطینی گفته اند برای از سرگیری مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینیان، دولت اسرائیل باید از تشکیل کشور مستقل فلسطینی آشکارا حمایت کند.

مقام های آمریکایی به دنبال تشکیل دولت جدید اسرائیل، مواضع خود را در زمینه روند صلح خاورمیانه بیان کرده و باراک اوباما نیز گفته است راه حل دو کشوری، تنها راه حل برای بحران خاورمیانه است.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی به دنبال دیدار با جورج میچل گفت که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر جدید اسرائیل تا زمانی که از تشکیل یک کشور فلسطینی حمایت نکرده، شریکی برای صلح نخواهد بود.

صائب عریقات گفت که درخواست تازه نتانیاهو مبنی بر اینکه فلسطینی ها اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی به رسمیت بشناسند، هدفی جز متوقف کردن روند مذاکرات ندارد.

بنیامین نتانیاهو خواهان آن شده تا فلسطینی ها ابتدا اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی به رسمیت بشناسند تا بعد درباره دو کشور مستقل فلسطینی و اسرائیلی مذاکره شود.

آقای میچل در این سفر با مقام های جنبش اسلامی حماس دیدار نکرده است. حماس کنترل نوار غزه را در دست دارد.

مطالب مرتبط