فرانسه 'فرمانده نظامی' اِتا را بازداشت کرد

یوردان مارتیتگی
Image caption ظاهرا بازداشت بدون مقاومت انجام شده است

منابع دولت اسپانیا می گویند فرمانده نظامی گروه جدایی طلب منطقه باسک در جنوب غربی فرانسه دستگیر شده است.

بنابه گزارش ها یوردان مارتیتگی در جریان عملیات مشترک امنیتی فرانسه و اسپانیا همراه دو نفر دیگر که به عضویت در اِتا مظنون هستند در نزدیکی پرپیگنان دستگیر شد.

پلیس فرانسه تنها می گویند که سه عضو مظنون اِتا دستگیر شده اند.

این خبر حدود یک هفته پس از بازداشت ایکاتز سیرونت اوزمندی، مظنون اصلی اتا، در پاریس منتشر می شود.

اگر بازداشت آقای مارتیتگی تایید شود او سومین فرمانده نظامی اتا خواهد بود که توسط نیروهای امنیتی فرانسه طی پنج ماه به دام افتاده است.

اتا مسئول مرگ بیش از 820 نفر در عملیات 40 ساله اش برای استقلال ناحیه باسک شناخته می شود.

بازداشت پس از بازداشت

رسانه های اسپانیایی گزارش داده اند که سه مرد بازداشت شده در روز شنبه به سه اسلحه کمری مسلح بودند و شماره پلاک اتومبیل شان قلابی بود.

پلیس فرانسه می گوید این سه نفر در مونتاریول در شرق منطقه پیرنه که هم مرز اسپانیاست بازداشت شدند.

ادعا می شود که آقای مارتیتگی فرماندهی نظامی اتا را از زمان بازداشت آیتزول آیریوندا در ماه دسامبر در جوب غربی فرانسه به عهده گرفته بود.

گفته می شود که آقای آیریوندا خود فرماندهی نظامی را از میکل گاریکویتز آسپیوزا روبینا، همچنین ملقب به تزروکی، پس از بازداشت او در ماه اکتبر در فرانسه، به عهده گرفته بود.

فرانسه زمانی محلی امن برای پیکارجویان باسک به حساب می آمد، اما این کشور پس از لغو آتش بس 15 ماهه توسط این گروه در ژوئن 2007، بازداشت مظنونان اتا را آغاز کرد.

یک زن مظنون به عضویت در اتا روز پنشجنبه در شهر مرکزی مزی-ان-برن دستگیر شده بود.

در مبارزات گروه اتا برای استقلال سرزمین باسک که شامل شمال اسپانیا و جنوب غربی فرانسه می شود، بیش از 825 نفر که عمدتا نیروهای پلیس و سیاستمداران محلی بوده اند، کشته شده اند. این تلاش ها بیش از چهل سال است که ادامه دارد.

اتا در ماه مارس سال 2006 اعلام آتش بس کرد، اما قرار آتش بس پس از شکست گفتگوهای مقدماتی با دولت و کشته شدن دو شهروند اکوادور در فرودگاه مادرید رسما در ماه ژوئن 2007 لغو شد.

مطالب مرتبط