آمریکا کنفرانس نژادپرستی سازمان ملل را بایکوت کرد

زن فلسطینی خواستار تحریم اسرائیل در تظاهراتی در ژنو پیش از کنفرانس مرور دوربان
Image caption زن فلسطینی خواستار تحریم اسرائیل در تظاهراتی در ژنو پیش از کنفرانس مرور دوربان

واشنگتن تایید کرده است که کنفرانس سازمان ملل درباره نژادپرستی در ژنو را که هفته آینده برگزار خواهد شد به دلیل اختلافات بر سر اسرائیل و حق آزادی بیان بایکوت می کند.

وزارت خارجه گفت که متن پیشنهادی سند راهنمای کنفرانس علیرغم اصلاحات چشمگیر همچنان برای آمریکا غیرقابل قبول است.

آمریکا و اسرائیل در سال 2001 کنفرانس مشابهی در دوربان را به دلیل تشبیه صهیونیسم به نژادپرستی در پیش نویس سند اصلی کنفرانس، ترک کردند.

آمریکا می گوید عبارات دیگری در سند کنفرانس درباره "تحریک نفرت مذهبی" نیز این کشور را نگران می کند.

کنفرانس پنج روزه "مرور دوربان" قرار است روز دوشنبه کار خود را آغاز کند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، که با "افسانه" خواندن هولوکاست باعث خشم بسیاری از کشورها شده است تنها رئیس سرشناس یک دولت است که قرار است در کنفرانس شرکت کند.

'نگرانی های جدی'

وزارت خارجه گفت آمریکا "با تاسف" اعلام می کند که نمی تواند در این کنفرانس شرکت کند.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است: "متن (سند راهنما) هنوز حاوی عباراتی است که به طور کامل بر 'اعلامیه دوربان و برنامه عمل' [دی دی پی اِی] آن از 2001 صحه می گذارد، که آمریکا از دیرباز گفته قادر به حمایت از آن نیست."

"شمول آن در سند کنفرانس 'مرور دوربان' مثل این است که متن اصلی به سند فعلی وارد و مجددا اتخاذ شود."

"دی دی پی اِی روی یک ناقشه خاص انگشت می گذارد و در مورد مسائل مهمی که تنها می توان در جریان مذاکره میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها حل کرد پیشداوری می کند."

این بیانیه می افزاید: "آمریکا همچنین نگرانی های جدی در مورد مواد نسبتا تازه در سند کنفرانس در ارتباط با 'تحریک' دارد که با تعهد آمریکا به آزادی نامشروط بیان در تغایر است."

خبرگزاری آسوشیتدپرس از واشنگتن گزارش می دهد که طی چند هفته اخیر مباحثات داغی در داخل دولت آمریکا در مورد شرکت یا عدم شرکت در کنفرانس نژادپرستی جریان داشته است.

گروه های طرفدار اسرائیل به شدت با شرکت در آن مخالف بودند درحالی که گروه های حامی حقوق بشر و سازمان هایی چون "ترانس افریکا" و اعضای گروه سیاهپوستان کنگره شرکت در آن را مهم می دانستند.

ساعاتی پیش از اعلام این تصمیم، سازمان دیده بان حقوق بشر از دولت آمریکا خواست در آن شرکت کند زیرا به گفته آن آمریکا "باید در کنار قربانیان نژادپرستی بایستد."

مطالب مرتبط