مذاکرات فرستاده اوباما در ریاض در باره صلح خاورمیانه

جورج میچل، فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا به خاورمیانه در ادامه سفر منطقه ای خود از مصر وارد عربستان سعودی شده است.

آقای میچل قرار است با ملک عبدالله، پادشاه عربستان و سایر مقام های بلندپایه این کشور دیدار کند. محور مذاکرات طرفین، روند صلح خاورمیانه و تلاش برای از سرگیری جریان صلح است.

آمریکا در تلاش برای از سرگیری مذاکرات میان اسرائیل و فلسطینیان است که از زمان تشکیل دولت جدید اسرائیل متوقف شده است.

آقای میچل بار دیگر بر تعهد آمریکا به تشکیل کشور مستقل فلسطینی در راستای طرح دو کشوری تاکید کرده است. او در باره جزئیات دیدارهای خود با رهبران اسرائیلی و فلسطینی توضیحی نداده است.

فرستاده ویژه باراک اوباما به خاورمیانه در سفر منطقه ای خود با نخست وزیر اسرائیل، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و رئیس جمهوری مصر دیدار و مذاکره کرده است.

آقای میچل روز گذشته در قاهره با حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر درباره از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه دیدار کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر راستگرای اسرائیل هنوز به صورت آشکار از تشکیل کشور مستقل فلسطینی حمایت نکرده و آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل نیز تعهدات پیشین اسرائیل در این مورد را زیر سئوال برده است.

مقام های فلسطینی گفته اند برای از سرگیری مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینیان، دولت اسرائیل باید از تشکیل کشور مستقل فلسطینی آشکارا حمایت کند.

مقام های آمریکایی به دنبال تشکیل دولت جدید اسرائیل، مواضع خود را در زمینه روند صلح خاورمیانه بیان کرده و باراک اوباما نیز گفته است راه حل دو کشوری، تنها راه حل برای بحران خاورمیانه است.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی به دنبال دیدار با جورج میچل گفت که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر جدید اسرائیل تا زمانی که از تشکیل یک کشور فلسطینی حمایت نکرده، شریکی برای صلح نخواهد بود.

صائب عریقات گفت که درخواست تازه نتانیاهو مبنی بر اینکه فلسطینی ها اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی به رسمیت بشناسند، هدفی جز متوقف کردن روند مذاکرات ندارد.

بنیامین نتانیاهو خواهان آن شده تا فلسطینی ها ابتدا اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی به رسمیت بشناسند تا بعد درباره دو کشور مستقل فلسطینی و اسرائیلی مذاکره شود.

آقای میچل در این سفر با مقام های جنبش اسلامی حماس دیدار نکرده است. حماس کنترل نوار غزه را در دست دارد.

مطالب مرتبط