سفیر دولت ونزوئلا به واشنگتن "باز خواهد گشت"

هوگو چاوز، رییس جمهور ونزوئلا، گفته است که ممکن است به زودی سفیر کشور خود به واشنگتن را دوباره به محل خدمتش اعزام کند.

آقای چاوز در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی سفیر ونزوئلا در پایتخت ایالات متحده آمریکا را در همبستگی با کشور بولیوی به کاراکاس فرا خواند. آمریکا نیز در آن زمان سفیر خود در کاراکاس را به واشنگتن فراخواند.

وزارت امور خارجه آمریکا اکنون می گوید که برای بازگشت سفیر خود به محل ماموریتش زمینه های لازم را فراهم خواهد کرد.

رهبران سیاسی کشورهای قاره آمریکا در جزیره ترینیداد در دریای کارائیب گرد هم آمده اند تا در اجلاس سران قاره شرکت کنند.

مناقشات دیپلماتیک ماه سپتامبر گذشته میان ونزوئلا و ایالات متحده به طرح توطئه ای باز می گردد که گفته شده بود دولت وقت آمریکا علیه اوو مورالس، رییس جمهور بولیوی، ریخته بود.

هوگو چاوز همواره یکی از منتقدان جدی دولت سابق جرج بوش در آمریکا بوده است. با این حال آقای چاوز در اجلاس سران قاره آمریکا با باراک اوباما، رییس جمهور فعلی ایالات متحده دست داد و کتابی به او هدیه کرد.

این کتاب ترجمه اسپانیایی "رگهای باز آمریکای لاتین: پنج قرن غارت یک قاره" اثر ادواردو گالیانو بود که به تاریخ استثمار منطقه می پردازد.

آقای چاوز گفته است به اعتقاد او "پرزیدنت اوباما نسبت به رییس جمهور سابق آمریکا آدم باهوشی است."

با این حال اوو مورالس، رییس جمهور بولیوی، گفته است که دولت باراک اوباما در خصومت آمریکا نسبت به کشور او تغییری ایجاد نکرده است.

او گفت "ما در بولیوی هیچ تغییری را حس نمی کنیم. سیاست توطئه توسط ایالات متحده ادامه دارد."

اما اختلاف اصلی بر سر مسئله کوبا، و روابط ایالات متحده با کوبا بوده است. کوبا تنها کشور عمده آمریکای لاتین است که در اجلاس سران آمریکایی حضور ندارد و رییس جمهور برزیل گفته است که برگزاری اجلاس آینده بدون حضور آن کشور غیر قابل قبول خواهد بود.

آقای مورالس، رییس جمهور بولیوی، هم گفته است که کوبا در اثر تحریمهای اقتصادی ایالات متحده از حمایت گسترده جهانی برخوردار است و وقت آن رسیده که این تحریمها لغو شوند.

مطالب مرتبط