امیدواری به بهبود روابط آمریکا با کوبا و ونزوئلا

باراک اوباما
Image caption باراک اوباما از بهبود چشم انداز روابط آمریکا با کوبا و ونزوئلا خبر داده است

اجلاس سران کشورهای آمریکایی در ترینیداد و توباگو بدون بیانیه پایانی به پایان رسید ولی دیدارهای حاشیه ای این نشست امیدواری را برای بهبود روابط ایالات متحده با کوبا و ونزوئلا افزایش داده است.

نشست سه روزه سی و چهار تن از سران کشورهای آمریکای شمالی و جنوبی در حالی پایان یافت که ادامه احتلاف ایالات متحده با چند کشور چپ گرا درباره تعدادی از مسائل مانند عدم دعوت از کوبا برای حضور در این اجلاس مانع از صدور بیانیه پایانی شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده در پایان این نشست در یک کنفرانس مطبوعاتی در ترینیداد و توباگو گفت که او نشانه های مثبتی را از کوبا و ونزوئلا دریافت کرده و این اجلاس شروع تازه ای در روابط آمریکا با همسایگانش بوده است.

روسای جمهوری برزیل و ونزوئلا هم نسبت به بهبود روابط واشنگتن با هاوانا و کاراکاس ابراز امیدواری کرده اند.

لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری برزیل می گوید شاهد نشانه های مثبت بالقوه ای بین آمریکا با کوبا و ونزوئلا بوده است.

هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا هم از بهتر شدن روابط کشورش با آمریکا خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای چاوز گفت: "ما به طور آشکار دیدگاه های متفاوتی داریم ولی از عزم سیاسی برای همکاری با هم برخوردار هستیم."

آمریکا از 1960 کوبا را مورد تحریم تجاری قرار داده است و روابط میان آمریکا و ونزوئلا در دوران ریاست جمهوری جورج بوش تیره بوده است.

عزم سیاسی

آقای اوباما در مصاحبه مطبوعاتی خود اذعان کرد که سیاست آمریکا در برابر کوبا در دهه های گذشته به نتیجه مطلوب نرسیده است.

او در این حال از کوبا خواست در چند زمینه تغییراتی انجام دهد.

آقای اوباما گفت: " زندانیان سیاسی، آزادی بیان و دموکراسی موضوع های مهمی هستند و نمی توان به راحتی آنها را کنار گذاشت."

به رغم انتقاد شدید کشورهایی مانند ونزوئلا، هندوراس، بولیوی و نیکاراگوآ از دعوت نشدن کوبا به اجلاس سران کشورهایی آمریکایی، رهبران کشورهای چپ گرای آمریکایی مانند دانیل اورتگا، رئیس جمهوری نیکاراگوآ با سخنان ملایمی از آقای اوباما یاد کردند.

مطالب مرتبط