حمایت اوباما از سیا

باراک اوباما
Image caption آقای اوباما که به مقر سیا رفته بود با تشویق شدید کارکنان این سازمان مواجه شد

باراک اوباما ضمن اعلام حمایت از فعالیت های سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سیا، وجود این سازمان را برای محافظت از ایالات متحده ضروری دانسته است.

آقای اوباما روز دوشنبه در جمع کارکنان سازمان سیا گفت که تهدیدهای گروه القاعده علیه منافع آمریکا و تغییرات سیاست خارجی ایالات متحده، تخصص این سازمان را برای این کشور حیاتی تر کرده است.

آقای اوباما که با استقبال گرم و تشویق شدید کارکنان سیا مواجه شده بود، گفت:"ما در دوران پرخطری زندگی می کنیم. من بیشتر از هر زمان دیگری به شما نیاز دارم."

او همچنین از کارکنان سیا خواست که مطرح شدن اشتباه های پیشین این سازمان آنها را دلسرد نکند.

باراک اوباما چند روز پس از انتشار اسنادی که بیانگر دست داشتن سیا در شکنجه بعضی از زندانیان جنگ آمریکا با تروریسم بود، به مقر این سازمان در حومه واشنگتن رفته بود تا روحیه کارکنان آن را افزایش دهد.

این اسناد شامل توصیه های حقوقی ارائه شده به سیا در دوره ریاست جمهوری جورج بوش است که شامل فهرست شیوه های خشن بازجویی است که ماموران سیا می توانستند به لحاظ قانونی از آنها استفاده کنند.

همزمان با انتشار این اسناد به وسیله وزارت دادگستری آمریکا، آقای اوباما گفت ماموران سیا که در شکنجه متهمان شرکت داشته اند، محاکمه نخواهند شد زیرا مطابق قانون وقت عمل کرده اند.

آقای اوباما در سخنان خود گفت سازمان سیا باید از اشتباهات گذشته درس بگیرد. او همچنین از قدردانی مردم آمریکا از تلاش های کارکنان این سازمان خبر داد.

سخنان باراک اوباما در حالی مطرح شد که ژنرال مایکل هیدن، رئیس پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ضمن از انتقاد از انتشار اسناد حقوقی سیا، گفته بود این تصمیم توانایی از سازمان را در مبارزه با تروریست ها محدود می کند.

آقای هایدن همچنین ابراز نگرانی کرده که انتشار این اسناد حقوقی باعث خودداری سازمان های اطلاعاتی خارجی از همکاری با سیا شود.

دیک چنی، معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا هم در مصاحبه ای با شبکه خبری فاکس، از انتشار نیافتن اسنادی که موثر بودن شکنجه های اعمال شده در کسب اطلاعات برای حفاظت از این کشور را نشان می دهد، انتقاد کرده است.

اسناد انتشار یافته نشان می دهد که دو تن از متهمان رده بالای القاعده در 233 نوبت مورد شکنجه "القای حس خفگی" قرار گرفته اند.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، این شکنجه در 183 نوبت علیه خالد شیخ محمد از رهبران القاعده که مدعی طراحی حملات یازدهم سپتامبر است، استفاده شده است.

این شکنجه همچنین در 83 مورد علیه ابوزبیده ، از دیگر اعضای برجسته القاعده استفاده شده است.

مطالب مرتبط