طالبان پاکستان به صد کیلومتری اسلام آباد رسید

پاکستان تائید کرده که طالبان نفوذ خود را در شمال غرب کشور گسترش داده و به اسلام آباد، پایتخت این کشور نزدیک تر شده است.

رحمان مالک، وزیر کشور پاکستان گفته که طالبان، هم اکنون کنترل بخش هایی از منطقه بونیر در صد کیلومتری پایتخت را در دست دارند.

پیکارجویان کنترل مساجد و ادارات دولتی را در این منطقه در دست گرفته اند.

پلیس بونیر، پیکارجویان طالبان را متهم کرده که به غارت و چپاول دفاتر سازمان های امدادرسانی و یک بیمارستان پرداخته اند.

پیکارجویان اخیرا از دره سوات وارد بونیر شدند. دولت پاکستان به تازگی طبق یک قرارداد صلح موافقت کرد که قوانین شرع در منطقه دره سوات، واقع در ایالت سرحد شمال غرب این کشور به اجرا در آید.

طبق این قرارداد صلح، طالبان با خلع سلاح موافقت کرده بود. پیکارجویان گفته اند تا زمانی که قانون شریعت کاملا اجرا نشود، سلاح های خود را زمین نخواهند گذاشت.

اجرای قوانین اسلامی در این منطقه، که با اسلام آباد، پایتخت، حدود یکصد و شصت کیلومتر فاصله دارد، بخشی از توافق دولت پاکستان و تندروهای اسلامگرای موسوم به طالبان پاکستان محسوب می شد.

طالبان پخش موسیقی در خودروها را ممنوع اعلام کرده و در مساجد از جوانان دعوت کرده اند تا به آنها ملحق شوند.

منتقدان می گویند توافق صلح بین دولت مرکزی و تندروهای اسلامگرا زمینه گسترش فعالیت افراد مسلح وابسته به طالبان و شبکه القاعده در مناطق مرزی پاکستان و افغانستان را فراهم می کند.

دره سوات که به دلیل زیبایی طبیعت آن به سوئیس پاکستان شهرت داشت زمانی از مناطق اصلی جهانگردی در این کشور محسوب می شد اما به دلیل تسلط اسلامگرایان مسلح، به خصوص در خلال دو سال اخیر، محلی خطرناک برای جهانگردان محسوب می شود.

از زمان امضای توافق صلح بین دولت پاکستان و اسلامگرایان در سوات، گزارش هایی از محاکمه و اجرای مجازات های اسلامی، از جمله شلاق زدن، در این منطقه انتشار یافته است.

مطالب مرتبط