تاجیکستان و آمریکا در مورد انتقال تدارکات به افغانستان توافق کردند

ریچارد بوچر
Image caption اقای بوچر گفت انتقال تدارکات از حدود یک ماه دیگر می تواند آغاز شود

یک دیپلمات ارشد آمریکایی گفته است که ایالات متحده و تاجیکستان در مورد انتقال تدارکات غیرجنگی برای نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان از طریق قلمرو تاجیکستان توافق کرده اند.

ایالات متحده در پی حملات شورشیان به کاروان های تدارکاتی در مناطق مرزی میان پاکستان و افغانستان و تصمیم قرقیزستان در باره بستن پایگاه آمریکا در این کشور، در صدد پیدا کردن مسیرهای جدید انتقال لوازم بر آمده است.

ریچارد بوچر، معاون وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه، 21 آوریل پس از ملاقات با مقامات تاجیکستان در یک کنفرانس خبری در دوشنبه، پایتخت این کشور، گفت که انتقال تدارکات می تواند از حدود یک ماه دیگر آغاز شود.

این تازه ترین توافق میان ایالات متحده و همسایه های شمالی افغانستان در باره انتقال وسایل است.

ایالات متحده در این زمینه با ازبکستان و قزاقستان نیز توافق کرده است و روسیه اجازه انتقال تدارکات غیرکشنده به افغانستان را از طریق قلمرو خود داده است.

تلاش برای یافتن مسیری تازه برای انتقال تدارکات به افغانستان پس از تصمیم قرقیزستان به بستن پایگاه نظامی آمریکا شتاب گرفت. این پایگاه نقطه ای مهم برای فراهم ساختن تدارکات عملیات نظامی در افغانستان محسوب می شد.

آقای بوچر گفت ایالات متحده به صورت خاص در پی تاسیس پایگاه جدید در آسیای میانه نیست.

گفتگو از ضرورت یافتن مسیرهای جدید انتقال تدارکات به افغانستان، نخست در پی حملات شورشیان به کاروان های تدارکاتی در حال عبور از پاکستان به میان آمد.

جستجوی مسیرهای جدید تدارکاتی در حالی صورت می گیرد که قرار است امسال آمریکا به هدف سرکوبی شورشیان شمار نیروهایش را در افغانستان حد اقل بیست و یک هزار نفر افزایش دهد.

در تحول دیگر روز سه شنبه، 21 آوریل دیوید هوبس، دبیر کل مجمع پارلمانی اروپا با مقامات تاجیکستان موضوع همکاری ها با این کشور و وضع در افغانستان را بررسی کرده است. دو طرف گفته اند بحران مربوط به افغانستان تنها راه حل نظامی ندارد، بلکه حل مسایل اجتماعی و اقتصادی نیز در اصلاح وضع نقشی مهم خواهد داشت.