دعوت اوباما از سران کشورهای خاور میانه

اوباما و ملک عبدالله دوم در محوطه کاخ سفید
Image caption اوباما روز دوشنبه میزبان ملک عبدالله دوم در کاخ سفید بود

مقام های آمریکایی می گویند که رهبران اسرائیل، مصر و فلسطینی ها به گفتگوهایی در واشنگتن دعوت شده اند که هدف آن تلاشی مجدد برای پیشرفت به سوی صلح در خاور میانه است.

از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، حسنی مبارک رئیس جمهور مصر و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دعوت شده است برای این گفتگوها به کاخ سفید بروند که احتمالا در اوایل ماه ژوئن خواهد بود.

فرآیند صلح خاور میانه که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا قول کمک به پیشبرد آن را داده است، در سال های اخیر به شدت دستخوش مناقشه و سایر حوادث نامطلوب بوده است.

هیچ نشانه ای از اینکه رهبران کشورهای عرب و اسرائیل مستقیما دیدار خواهند کرد وجود ندارد.

رابرت گیبز سخنگوی آقای اوباما گفت که این دیدار احتمالا پیش از سفر رئیس جمهور آمریکا در روز ششم ژوئن به فرانسه انجام خواهد شد.

آقای گیبز در یک کنفرانس خبری گفت: "رئیس جمهور با هر یک از آنها درباره راه هایی که آمریکا می تواند شراکت با آنها را تقویت و تعمیق کند و همچنین گام هایی که همه طرف ها باید برای دستیابی به صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها و اسرائیل و کشورهای عرب بردارند بحث خواهد کرد."

وی گفت که این دعوت نامه ها پس از ملاقات باراک اوباما با ملک عبدالله دوم از اردن در روز سه شنبه در کاخ سفید ارسال شده است.

به گفته وی آقای اوباما "سایر شرکای دیگر در تلاش برای دستیابی به یک صلح جامع در خاور میانه را دعوت کرده است تا در هفته های آتی به کاخ سفید بیایند."

وی افزود: "ما سخت در تلاشیم که زمان دقیق این سفرها را نهایی کنیم."

جورج میچل فرستاده آقای اوباما تاکنون چندین بار به منطقه سفر کرده و از جمله با نخست وزیر جدید اسرائیل - که منتقدان عرب او را مخالف یک راه حل صلح مبتنی بر مذاکره می دانند - دیدار کرده است.

آقای اوباما پس از دیدار با ملک عبدالله دوم به خبرنگاران گفت که "بدبینی عمیقی" فرآیند صلح را احاطه کرده است.

وی گفت: "متاسفانه، هم اکنون آنچه نه فقط در اسرائیل، بلکه در مناطق فلسطینی، در میان کشورهای عرب، در سراسر جهان دیده ایم، یک بدبینی عمیق نسبت به امکان هرگونه پیشرفتی است."

وی افزود: "قصد ما این است که از ورطه سقوط دور شویم، و هرچند خیلی دشوار است، بگوییم که چشم انداز صلح هنوز وجود دارد اما نیازمند گزینش های دشوار است."

وی افزود که او امیدوار است "همه طرف ها" در ماه های آتی از خود "اعتقادی مثبت" نشان دهند.

آمریکا از یک راه حل دو کشوری دایر بر وجود یک کشور فلسطینی در کنار اسرائیل حمایت می کند.

مطالب مرتبط