رئیس سازمان اطلاعاتی مصر به اسرائیل سفر کرد

ژنرال عمر سلیمان، رئیس سازمان اطلاعاتی مصر برای دیدار با مقامات اسرائیلی به بیت المقدس سفر کرده است.

این اولین دیدار یک مقام بلندپایه مصری از اسرائیل از زمان روی کار آمدن دولت راستگرای بنیامین نتانیاهو در این کشور است.

آقای سلیمان میان گروه فلسطینی حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد و دولت اسرائیل برای برقراری یک آتش بس پایدار میانجی گری کرده است.

ژنرال سلیمان قرار است با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، اهود باراک، وزیر دفاع و شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل دیدار و مذاکره کند اما مشخص نیست که آیا او با آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل هم دیدار می کند یا خیر.

آقای لیبرمن که تمایلات دست راستی دارد با مواضع خود در باره روند صلح خاورمیانه باعث خشم اعراب شده است. آقای لیبرمن سال گذشته گفته بود اگر حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر کماکان از سفر به اسرائیل خودداری کند، می تواند "به جهنم برود."

وزیر امور خارجه مصر گفته با وزیر خارجه اسرائیل دست نخواهد داد.

مقام های وزارت دفاع اسرائیل می گویند در دیدار با رئیس سازمان اطلاعاتی مصر در باره همکاری های امنیتی دو جانبه در مرز غزه گفت و گو خواهند کرد. مصر گذرگاه رفح را اداره می کند و این گذرگاه اغلب مواقع بر روی ساکنان غزه بسته است و مصر تنها هنگام ارسال کمک های انساندوستانه، این گذرگاه مرزی را می گشاید.

در دیدار مقام های مصری و اسرائیلی، موضوع دستگیری شبکه ای که مصر ادعا می کند متعلق به حزب الله لبنان و برای خرابکاری علیه اسرائیل تشکیل شده، نیز مورد مذاکره قرار می گیرد.

مطالب مرتبط