لیبرمن: طرح صلح اعراب به ویرانی اسرائیل منجر می شود

آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل، طرح صلح اعراب برای حل مناقشه خاورمیانه را نسخه ای برای ویرانی اسرائیل خوانده است.

این اظهارنظر آقای لیبرمن در حالی مطرح می شود که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا طرح صلح عربی را به عنوان "آغازی سازنده" توصیف کرده است.

وزیر امور خارجه اسرائیل گفته مخالفت او با این طرح به گنجاندن مساله "حق بازگشت" برای آوارگان فلسطینی بر می گردد. آقای لیبرمن افزود که نمی توان با بازگشتن آوارگان فلسطینی موافقت کرد.

به نظر می رسد سخنان وزیر خارجه دست راستی اسرائیل مغایر با رویکرد مثبت اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل نسبت به این طرح صلح است.

طرح صلح عربی توسط عربستان سعودی ارائه شده و کشورهای اتحادیه عرب نیز از آن حمایت می کنند. طرح صلح عربی بر عادی سازی روابط تمام کشورهای عرب با اسرائیل در مقابل عقب نشینی این کشور به مرزهای قبل از جنگ شش روزه ژوئن سال ۱۹۶۷ و حل عادلانه مشکل آوارگان فلسطینی تاکید می‌کند.

آویگدور لیبرمن همچنین گفت دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تنها زمانی طرح صلح جدیدی ارائه می کند که اسرائیل بخواهد.

یک نماینده پارلمان اسرائیل از حزب کادیما مواضع آقای لیبرمن را "مضحک" خوانده و گفته این اظهارنظرها به بروز تنش در روابط اسرائیل و آمریکا منجر می شود. نمایندگانی از حزب کارگر نیز که در دولت اتئلافی اسرائیل حضور دارند این اظهارات را سرزنش کرده اند.

آقای لببرمن دو هفته پیش تعهدات اخیر اسرائیل در کنفرانس صلح آناپولیس را رد کرد و گفت دولت اسرائیل هیچ تعهدی نسبت به تشکیل کشور مستقل فلسطینی ندارد.

وزیر خارجه دولت بنیامین نتانیاهو همچنین گفته بود کنفرانس صلح آناپولیس هیچ اعتبار قانونی ندارد چون دولت اسرائیل و پارلمان آن این توافق نامه را تصویب نکرده اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز به صراحت از راه حل دو کشوری حمایت نمی کند.

مطالب مرتبط