سفیر جدید آمریکا در عراق تایید شد

هیل
Image caption هیل: مشکل اصلی منطقه ای برای عراق سیاست ایران است

سنای آمریکا انتصاب سفیر جدید این کشور در عراق را تایید کرده است.

نمایندگان مجلس سنای آمریکا پس از مذاکرات طولانی با 73 رای موافق در برابر 23 رای مخالف، پیشنهاد رئیس جمهوری برای انتصاب کریستوفر هیل، دستیار سابق وزیر امور خارجه در امور خاور دور و حوزه اقیانوس آرام را مورد تایید قرار داده اند.

آقای هیل جانشین رایان کراکر، سفیر سابق آمریکا در عراق می شود که از مارس سال 2007 این سمت را در اختیار داشت.

انتصاب شماری از مقامات ارشد دولت آمریکا از سوی رئیس جمهوری باید به تصویب مجلس سنای این کشور برسد.

در جریان مذاکرات سنا در مورد انتصاب آقای هیل، نمایندگان موافق بر تجریه وی به عنوان دیپلماتی با سابقه که به خصوص دارای تجربه لازم در مذاکرات و اداره روابط چند جانبه است تاکید ورزیدند.

به گفته آنان، سابقه ماموریت کریستوفر هیل در منطقه بالکان و همچنین شرکت در مذاکرات مربوط به برنامه های هسته ای کره شمالی او را برای انجام ماموریت در عراق، کمک به پیشبرد سیاست آشتی ملی و تلاش در هموار ساختن زمینه گسترش روابط آن کشور با همسایگان موثر خواهد بود.

آنان همچنین تاکید داشته اند که سفیر ایالات متحده در عراق باید برای همه جناح های سیاسی آن کشور قابل قبول باشد و انتصاب شخصی با دیدگاه های بحث برانگیز درست نیست.

در مقابل، مخالفان این انتصاب از فقدان تجربه آقای هیل در امور مربوط به خاورمیانه ناخرسند بوده نا آشنای وی با زبان عربی را موانعی در راه فعالیت موثر وی می دانستند.

برخی از سناتورهای حزب جمهوریخواه همچنین نحوه فعالیت کریستوفر هیل در جریان مذاکرات شش جانبه پکن برای حل بحران هسته ای کره شمالی را مورد انتقاد قرار دادند.

به گفته آنان، آقای هیل به عنوان رئیس هیات آمریکایی در این مذاکرات به موضوع نقض فاحش حقوق بشر در کره شمالی اعتنای چندانی نداشته و در کسب نتیجه ای نهایی در مورد توقف فعالیت های اتمی این کشور نیز موفق نبوده است.

طرف مذاکره احتمالی با ایران؟

در دوره ماموریت رایان کراکر به عنوان سفیر آمریکا در عراق، مذاکراتی بین هیات های ایرانی و آمریکایی صورت گرفت که در آنها، سفیران دو کشور در عراق ریاست هیات های مذاکره کننده را برعهده داشتند.

Image caption سفیر سابق آمریکا در مذاکرت بغداد با طرف ایرانی شرکت داشت

اگرچه این مذاکرات فعلا متوقف شده است، اما در صورت از سرگیری آنها در سطوح قبلی، کریستوفر هیل قاعدتا طرف مذاکره نمایندگان ایران خواهد بود.

انتصاب آقای هیل در حالی صورت می گیرد که شرایط امنیتی عراق در خلال یک سال گذشته بهبود یافته و از میزان خشونت ها، به خصوص درگیری های فرقه ای شیعیان و سنیان و فعالیت شورشیان مخالف دولت، که با شبکه القاعده مرتبط دانسته می شوند، به طرزی چشمگیر کاسته شده است.

در عین حال، توافقنامه مربوط به ادامه حضور نظامی آمریکا و عراق، که با واگذاری مسئولیت حفظ امنیت به دولت عراق زمینه خروج احتمالی نیروهای آمریکایی تا پایان سال 2011 را پیش بینی می کند، به منزله مسئولیت سنگین سفیر به عنوان ناظر بر اجرای این سند است.

آقای هیل در سخنان خود در سنای آمریکا گفت که عراق "در مرحله ای حساس" قرار دارد و افزود که مایل نیست موفقیت های به دست آمده را به مخاطره اندازد.

وی افزود که اولویت اصلی در عراق در حال حاضر برگزاری موفقیت آمیز انتخابات پارلمانی، تصویب قانون تقسیم عواید نفتی بین مناطق مختلف و بهبود روابط با همسایگان آن کشور است.

کریستوفر هیل در عین حال تاکید کرد که مشکل منطقه ای اصلی برای عراق همچنان سیاست ایران است و افزود "تمامی عراقی ها قاطعانه بر این نظر هستند که ایران باید به حق حاکمیت کشور آنان احترام بگذارد."

کریستوفر رابرت هیل، 57 ساله، در سال 1977 به استخدام وزارت امور خارجه آمریکا در آمد و در دوره خدمت خود، به عنوان سفیر ایالات متحده در مقدونیه، نماینده ویژه آمریکا در امور کوزوو، سفیر در لهستان و سفیر در کره جنوبی خدمت کرده است.

وی در مذاکرات دیتون برای صلح بوسنی شرکت داشت و در فوریه سال 2005، سرپرستی هیات نمایندگی آمریکا را در مذاکرات شش جانبه پکن برای حل بحران هسته ای کره شمالی بر عهده گرفت و در این سمت، در سال 2007 به کره شمالی سفر کرد.

مطالب مرتبط